Ова е најздравиот ручек на светот: Вкусен, брз за подготовка и за слабеење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку барате нешто вкусно, а брзо да го подготвите, имаме одлична идеја.

Овој ручек е полн со витамини и минерали, но и многу вкусен. Тоа е одлична идеја за сите оние кои сакаат да ослабат некој килограм или едноставно да се хранат здраво. Кафеавиот ориз, кој е главната состојка во овој оброк, е богат со манган, селен и растителни влакна. Храната богата со растителни влакна подолго го одржува чувството на ситост, па затоа им се препорачува на луѓето кои сакаат да ги изгубат вишокот килограми.

- Advertisement -

Покрај тоа што е богат со влакна, интегралниот ориз постепено ослободува шеќер во крвотокот, а неговата висока содржина на магнезиум помага во регулирање на нивото на шеќер во крвта.

Состојки:

  • 100 гр интегрален ориз
  • 50 гр бело месо
  • 1 пиперка
  • 1 морков
  • Половина кромид
  • 1 компир
  • 1 тиквичка
  • масло
  • зачин
  • бибер

Подготовка:

Зеленчукот и белото месо исечкајте ги на коцки и пропржете ги на малку масло.

Во шерпа ставете ориз, прелијте го со вода и варете на тивок оган. Кога оризот ќе почне да нараснува, додадете го зеленчукот што сте го подготвиле и месото и варете додека оризот не омекне. По желба додадете сол и бибер.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!