ОВА Е НАЈЕВТИНИОТ КОЛАЧ: Сигурно веќе ги имате сите состојки дома! (мерки во чаша)

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Многу едноставна торта која ќе ги воодушеви вашите сетила за вкус!

Дали сакате нешто слатко, а немате ништо дома? Без грижи! Ова е торта за која ги имате сите состојки дома. Тоа е одличен избор за љубителите на чоколадни задоволства.

Состојки:

 • 3 чаши јогурт
 • 1,5 чаши шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 2 лажици какао
 • половина чаша масло
 • 3 чаши брашно
 • половина кесичка прашок за пециво
- Advertisement -

За преливање:

 • 1 чаша млеко
 • 1 чаша шеќер (може и помалку)
 • 3 лажици какао
 • 150 гр маргарин или путер

Подготовка:

Подгответе поголем сад (сад). Во садот истурете 3 чаши јогурт, потоа 1,5 шолја шеќер, кесичка ванилин шеќер, 2 лажици какао во прав, потоа половина шолја масло, 3 чаши брашно и половина кесичка прашок за пециво.

Потоа измешајте сè со рака додека не се соедини. Погрижете се да не останат грутки. Загрејте ја рерната на околу 200 степени. Истурете ја смесата во подмачкан плех (можете и хартија за печење) и развлечете ја. Ставете во рерна за печење. печете половина час.

За преливот: Во сад за загревање истурете 1 чаша млеко, додадете шеќер, 3 лажици какао и маргарин или путер. Добро растопете се. По половина час печење извадете го колачот од рерна и оставете малку да се излади. Кога колачот доволно ќе се излади, прелијте го со веќе подготвениот прелив.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!