Ова е НАЈДОБРИОТ РЕЦЕПТ за ДОМАШНА НУТЕЛА: 100 пати е повкусна од купечката!

Вреди да се проба:

Покрај тоа што е поздрава, домашната нутела е поекономична отколку индустриската.

Нутелата е една од омилените креми на сите генерации, а со овој рецепт нема да ја забележите разликата помеѓу купената и домашната нутела.

- Advertisement -

Состојки:

  • 300 грама сурови лешници
  • 100 грама шеќер во прав
  • 200 мл кокосово масло
  • 100 грама чоколадо за готвење
  • прстофат сол
  • 2 лажички екстракт од ванила
  • 200 грама млеко во прав

Подготовка:

Истурете ги лешниците во блендер и мешајте додека не станат кремасти. Додадете ги другите состојки (шеќер и млеко во прав, сол, кокосово масло, екстракт од ванила) и мешајте додека не ја добиете посакуваната текстура.

Растопете го чоколадото за готвење на вообичаен начин (на пареа или со малку путер), а потоа додадете го во блендерот и мешајте уште неколку минути додека не добиете крем. Сега добивте превкусна домашна НУТЕЛА.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!