Ова е единствениот народен лек кој е потврден од лекар: Ја исфрла слузта од белите дробови, го олеснува дишењето, спречува силна кашлица!

Вреди да се проба:

Домашен сируп од цвекло: Витаминска бомба за подобра крвна слика и поголема енергија!

Сите знаеме колку е корисно цвеклото, но поради специфичниот вкус и мирис не секој може да го консумира. Затоа ви подготвивме одличен рецепт за...

ГУЛАШ ОД ПЕЧУРКИ: Неверојатно вкусен ручек кој совршено ќе ве нахрани!

Збогатете ја вашата есенска трпеза со оваа одлична чорба која можете да ја послужите со ориз или варени тестенини. Состојки: 500 грама печурки по желба ...

НАЈБАРАНАТА ЧОКОЛАДНА ТОРТА ВО СВЕТОТ: Направете ја дома, брзо и лесно!

Најслаткото уживање кое сте го пробале.  Состојки: Кора: 250 гр брашно 80 гр какао во прав 6 јајца 250 гр шеќер 1 ванилин шеќер 2 прашок...

Колач од тиква и цимет: Миризлив есенски десерт со неодолив вкус!

Сезоната на тикви конечно е пред нас, а овој пат ви носиме рецепт како да ја искористите оваа есенска храна на најсладок можен начин. Тиквите...

Запишете го овој рецепт за сузбивање кашлица.

Доцна лето и рана есен може да бидат страшни за луѓето кои се борат со алергии. Додадете ги пушењето и загадувањето на воздухот и ќе имате бели дробови кои страдаат. Телото реагира на сето ова со силна кашлица, но тоа е само начин за борба против инфекцијата и исфрлање на слузта од белите дробови.

Иако причините за кашлица се различни, кашлицата е таму за да го исфрли слузот од телото. Тоа е единствениот одбранбен механизам на вашето тело дизајниран да ви го олесни дишењето. Понекогаш е лесно да се каже зошто кашлате, но исто така може да биде мистерија.

Состојки:

  • 2 зрели банани
  • 2 лажици суров мед
  • 400 мл вода

Подготовка:

- Advertisement -

Ставете ја водата да зоврие. Изгмечете ги бананите и додадете ги во водата. Оставете го тоа настрана да се излади (околу половина час.)

Додадете мед и добро измешајте. Земете 100 мл од овој производ дневно. Загрејте го пред секоја употреба.

Бананите ќе ги ублажат симптомите на кашлица, но и ќе ви помогнат да имате посмирен сон.

- Advertisement -

Последни рецепти

Брз ручек: Полнето пилешко со крем сирење и спанаќ!

Овој ручек е совршен за изненадувачки гости и кога навистина ви се брза. Состојки: 800 гр пилешки гради 100 гр спанаќ 150 гр крем сирење ...

Риба во фолија: Совршен ручек за ПОСНИ денови!

Освен што се здрави, ваквите оброци се пријатни за непцето и душата, па затоа решивме да ви го понудиме нашиот предлог за ручек деновиве....

ЧОКОЛАДНА ПИТА: Брзо и лесно, сите ќе ви го побараат рецептот!

Отсега ќе го правите цело време. Состојки за тестото: 300 гр мазно брашно 150 гр омекнат путер на собна температура 80 гр шеќер прстофат сол ...

Прелиени ќофтиња: Совршен ручек за целото семејство!

Убаво, вкусно, калорично - се што сите сакаме. Состојки: 400 гр мелено месо 200 мл кефир 200 гр брашно 1 лажица масло 1/2 лажичка сода...

Инстант леб без квасец: Повкусен од кој било леб со сиренце!

Кога ќе ви снема леб и не можете да одите до продавница, замесете го овој брз рецепт. Состојки: 250 гр брашно 1 прашок за пециво ...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!