Најомилениот старински десерт – Повкусна ОБЛАНДА немате пробано!

Вреди да се проба:

Изненадете ги вашите најмили со еден прекрасен десерт што го правеле нашите баби.

Состојки:

  • 5 листа обланда
  • 1.200мл млеко
  • 800 гр шеќер
  • 200гр маргарин

Подготовка:

Млекото и шеќерот ставете ги на оган во поголемо теџере да зовријат. Кога ќе почнат да вријат намалете ја ринглата на најтивко и варете 3 часа.

- Advertisement -

Времето на варење варира смесата треба да се преполови меѓутоа треба на многу тивко да се вари.

Кога е сварено тргнете го од оган и додадете го маргаринот и мешајте додека се стопи и малку оставете да се разлади.
Филувајте ги обландите и редете ги една врз друга, на последната не се става фил.

Врз обландите ставете нешто тешко да ги притисне и оставете 24 часа да отстојат.

Наредниот ден исечете ги на парчиња.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!