ОБЛАК САЛАТА СТАНУВА ХИТ на трпезата: Заменете ја шунката со чадено пилешко, а топеното сирење е неизбежно!

Вреди да се проба:

Наместо мимоза, направете облак салата со зденка сирење.

Оваа салата дава посебен вкус. Во однос на состојките, облакот салата наликува на мимоза, но се одликува со чадено пилешко и зденка сирење. Задолжително пробајте бидејќи ќе ја украси вашата празнична трпеза и со вкус и со изглед.

- Advertisement -

Состојки:

  • 300 гр чадено пилешко
  • 4 јајца
  • 2 компири
  • 1-2 пакувања зденка сирење
  • 4 страка млад кромид
  • мајонез

Подготовка:

Сварете ги компирите, како и јајцата, а потоа одвојте ги белките и жолчките од јајцето.

Салатата се реди така што оди по следниот редослед: се реди рендан компир, мајонез, сечкано чадено пилешко, мајонез, ситно сечкан млад кромид, мајонез, рендани жолчки, мајонез, рендани белки, мајонез и на крај најодозгора се ренда зденка сирењето. Добро изладете го ова сирење за полесно да се изренда.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!