Колачиња за младенци: Направете колачиња за младенци за сладок брачен живот! 

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Младите брачни двојки кои се венчаат после 22 март претходната година на овој ден го слават младенци.

На овој ден, членовите на семејството и пријателите го посетуваат нивниот дом и им подаруваат подароци. Домаќинките се будат рано и подготвуваат празнична посна трпеза, но и специјални слатки колачиња – младенци. Колачињата младенци симболизираат долг, среќен и сладок брачен живот.

Состојки:

  • Половина килограм меко пченично брашно
  • 1 свеж квасец
  • 2 лажички шеќер
  • 1 лажичка сол
  • 200 мл топла вода
  • 50 мл масло
  • Рендана кора од портокал
  • мед
  • суво грозје, каранфилче, ореви, лешници или чоколадо

Подготовка:

- Advertisement -

Се замесува тесто од брашно, вода, квасец, шеќер, масло, кора од портокал и сол.
Оставете го да отстои половина час, па расукајте го на дебелина од 0,5 см и направете 40 колачи (можете да ги извадите со чаша или соодветен калап).

Наредете ги колачињата во плех и почекајте да нараснат. Печете ги околу 20 минути, а потоа извадете ги и премачкајте ги со мед додека се уште топли. По желба можете да ги украсите колачињата со суво грозје, каранфилче, мелени ореви, лешници или чоколадо.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!