НУГАТ ТОРТА: Прекрасна, богата и дарежлива!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ќе уживате во секој залак.

Состојки:

Кора:

 • 5 јајца
 • 5 лажици шеќер
 • 3 лажици брашно
 • 2 лажици какао во прав
 • 100 мл масло + 300 мл млеко за истурање на кората

Фил:

 • 600 мл млеко
 • 120 гр густин
 • 200 гр шеќер
 • 150 гр чоколадо
 • 100 гр мелени печени лешници
 • 100 гр наполитанки со лешник
 • 250 гр путер
 • 200 мл слатка павлака
 • 300 гр крем од лешници

Подготовка:

- Advertisement -

Прво треба да го направите филот за да се излади. Измешајте го густинот и шеќерот, па истурете малку ладно млеко, а остатокот оставете го да зоврие. Измешајте густин и шеќер со млеко и варете во зовриено млеко. Мешајте додека не се згусне, тргнете го од оган, додадете го чоколадото и мешајте додека не се стопи. Покријте со фолија и оставете да се излади.

Додека филот се лади, вклучете ја рерната да се загрева до 180 степени. Изматете ги белките до пена, постепено додавајте шеќер и промешајте за да добиете цврста пена. Потоа постепено додавајте ги жолчките и маслото полека. На крај, додадете просеано брашно и какао, и комбинирајте се со шпатула.

Поставете кружен плех 26 см со хартија за печење, а потоа ставете го половина од тестото и печете помеѓу 20 и 25 минути, во зависност од рерната. Повторете го процесот уште еднаш. Изладете ги корите и исечете ги хоризонтално за да добиете четири кори.

Изматете го путерот, изматете ја слатката павлака, изматете го изладениот фил со миксер. Додадете половина од путерот и изматете, додајте ја другата половина и изматете. Додадете слатка павлака на смесата и промешајте, а потоа и крем од лешници.

На крај додадете ги лешниците и мелените наполитанки и комбинирајте се. Ставете го обрачот на плехот, а потоа првата кора и посипете ја со млеко и нанесете третина од филот. Повторете ја постапката додека не се потроши материјалот. На крај завршете со кора и декорирајте по желба. Оладете ја тортата пред сервирање.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!