НОВ РЕЦЕПТ за БЕЛА ледена коцка: Сигурно не сте го пробале ова!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сите ја знаеме класичната ледена коцка со кафеав пандишпан и бел крем. Сега ви донесовме нов рецепт за бела ледена коцка.

Состојки:

За бисквит:

 • 8 белки од јајце
 • 8 лажици шеќер во прав
 • 8 лажици мазно брашно
 • 1 прашок за пециво
 • Прелив за бисквит: 1,5 дцл ладно млеко

Фил:

 • 7 дцл млеко
 • 8 жолчки од јајце
 • 5 лажици шеќер
 • 9 лажици брашно
 • 1 ванилин шеќер
 • 200 гр маргарин
 • 100 гр шеќер во прав
 • 2 дцл слатка павлака
- Advertisement -

За украсување одозгора:

250 мл слатка павлака

Подготовка:

Одделете ги белките од жолчките и изматете ги во цврст снег, додадете шеќер во прав и промешајте за да се стопи шеќерот. Измешајте брашно и прашок за пециво и полека, со лажица, измешајте во изматените белки, масата мора да остане цврста и воздушна.

Истурете ја смесата во плех од 35 × 35 см. премачкан со масло, и израмнете ја. Печете на 180 степени C за малку да зарумени околу 15 минути. Потоа истурете врз топлиот бисквит ладно млеко и оставете го да се излади.

За кремот, изматете ја жолчката од јајце во малку ладно млеко, истурете го брашното и изматете, додадете повеќе млеко за да ја направите смесата тенка. Остатокот од млекото и шеќерот ставете ги да зовријат, а потоа истурете ја мешавината од жолчка и мешајте брзо додека не се згусне, оставете да се излади, мешајќи повремено.

Изматете ја слатката павлака и оставете ја на страна, изматете го маргаринот и шеќерот во прав, потоа изматете го изладениот крем и додадете малку во маргаринот и промешајте да се соедини, додадете ја изматената слатка павлака и промешајте за кремот да стане сјаен и мазен.

Оладениот бисквит премачкајте го со крем. Изматете ја слатката павлака за украсување и премачкајте врз колачот. По желба посипете со какао. Оставете да се излади добро, по можност преку ноќ.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!