Нискокалоричен леб од овесни снегулки: Без брашно и без квасец! Идеален за слабеење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Многу луѓе користат овесни снегулки за подготовка на каша доколку изберат да водат здрава исхрана, а ова е омилен оброк за оние кои сакаат да ослабат, оние кои се на диета или на специјална исхрана.

Овесната каша е богата со растителни влакна и позитивно влијае на метаболизмот и варењето. Сега можете да ја примените во различна форма. Од овесните снегулки можете да направите вкусен и здрав леб, кој содржи помалку калории од белиот или р’жаниот леб, па може да биде одлична намирница во процесот на слабеење.

- Advertisement -

Лебот од овес за слабеење се подготвува лесно и брзо, без брашно и без квасец. Не мора да чекате тестото да нарасне, ниту да го месите долго време. Сè што треба да направите е да комбинирате неколку здрави и хранливи намирници и ќе го добиете совршениот леб. Овој леб е богат со протеини бидејќи содржи јајца, но и пробиотици бидејќи една од основните состојки е јогуртот.

Еве го рецептот!

Состојки:

  • 250 гр овесни снегулки (
  • 2 јајца
  • 300 мл грчки јогурт / или кисело млеко
  • 2 лажички сол
  • 2 шака сечкани ореви
  • 1 прашок за пециво

Подготовка:

Истурете ги овесните снегулки во длабок сад, а потоа додадете 2 јајца. Мешајте со рака додека не добиете еднолична смеса. Во смесата додадете јогурт или кисело млеко, па промешајте. Додадете прашок за пециво и ореви и измешајте сè додека не се соединат состојките. По желба можете да го зачините тестото со сол.

Обложете го садот за печење со хартија за печење инамаслете го со малку масло. Распоредете ја смесата рамномерно во садот.

Печете околу 45 минути на 180 степени.

Испечениот леб оставете го малку да отстои, па исечете го на кришки и уживајте во вкусот на здравиот леб.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!