НЕ ги фрлајте лушпата од банана и кромид: Рецепт за природен додаток на вашите цвеќиња!

Вреди да се проба:

Два природни начини да ги нахраните вашите растенија и да им дозволите да растат и да се развиваат подобро.

Кората од банана како органски додаток може да биде од големо значење за растот и развојот на растенијата. Кората од банана содржи фосфор, кој влијае на цвеќето на растението, додека калиумот им помага на растенијата да се развиваат и растат, а калциумот ги прави посилни.

- Advertisement -

Начин на подготовка:
Ситно исецкајте 4 кори од банана и ставете ги во пластично шише и истурете вода. Оставете да отстои 24 часа. Протресете го повремено кога минувате. По 24 часа, процедете ја водата. Ќе видите дека ја сменила бојата. Можете да ги наводнувате растенијата со таа вода еднаш неделно. Остатоците од бананата можете да ги расфрлате во градината така што ќе се распадне за неколку дена или можете да ги закопате покрај растението и на тој начин ќе ја збогатите почвата.

Лушпите од кромид содржат магнезиум, калциум, калиум, железо и бакар. Ставете лушпи од кромид од 4-5 кромида во теглата. Потоа истурете еден литар топла вода. Покријте и оставете го 24 часа. Потоа исцедете ја водата и со неа наводенете ги растенијата.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!