Непечена кремаста ТОРТА ОД СОНИШТАТА: Наредете слоевито и уживајте!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој вкус дефинитивно ќе го обожавате…

Состојки:

  • 230 гр шеќер,
  • 250 гр брашно + 2 лажици,
  • 220 гр путер,
  • 2 јајца,
  • 500 мл хопла за шлаг,
  • малку екстракт од ванила.

Подготовка:

Во длабок сад истурете 80 гр шеќер, 250 гр брашно, 150 гр омекнат путер, а потоа измешајте рачно за да добиете смеса полна со поголеми грутки. Потоа претурете ја смесата во голема сува тава и пропржете ја десетина минути со постојано мешање додека не порумени.

Со жица изматете две јајца и 150 гр шеќер, додадете две лажици брашно и 500 мл хопла за шлаг. Матете ја смесата со жица и на крај додадете малку екстракт од ванила. Претурете ја добиената смеса во поголема шерпа и ставете ја на оган. Со мешање загревајте ја се додека не почне да врие. Оставете да врие две минути, мешајки постојано за да не се направат грутки.

- Advertisement -

Во посебен сад изматете 70 гр путер и додавајте од варениот крем лажица по лажица, мешајте постојано додека сè убаво не се соедини.

Калапот за торта обложете го со провидна стреч фолија, а на дното ставете тенок слој од смесата со брашно и убаво рамномерно распоредете ја. Потоа врз овој слој истурете неколку лажици фил, за да направите тенок слој од филот. Повторувајте ја постапката со двете смеси додека не се потроши количината. Завршете со смесата од брашно.

Кога ќе го завршите горниот дел замотајте ги краеви од фолијата преку калапот.  Ставете ја тортата во фрижидер 6-7 часа, по можност оставете ја преку ноќ.

Кога тортата ќе се олади убаво посипете ја со шеќер во прав или кокос.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!