НЕПЕЧЕНА ЗЕБРА ТОРТА: Кремаста, атрактивна и неодолива на вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Се прави брзо и лесно, сите ќе ви бараат рецепт!

Кога надвор е топло како овие денови, не ја вклучуваме рерната без потреба, туку прибегнуваме кон едноставни и брзи и вкусни рецепти.Брза непечена зебра торта е токму она што ни треба во текот на летото! Совршено кремасто и неодоливо по вкус, таа е феноменален избор за секој ден, а поради својот атрактивен изглед, одличен е и за повеќе свечени пригоди!

Состојки:

  • 180 гр чоколадни бисквити
  • 70 гр путер
  • 1 лажица млеко
  • 30 гр желатин
  • 150 мл млеко
  • 400 гр павлака
  • 300 гр кондензирано млеко
  • 200 мл течен шлаг или слатка павлака
  • 1 кесичка ванилин шеќер
  • 30 гр какао во прав.

Подготовка:

- Advertisement -

Растворете го желатинот според упатството, додадете 150 мл млеко и оставете да отстои некое време.

Бисквитите сомелете ги во блендер, потоа додадете 70 гр стопен путер и 1 лажица млеко. Измешајте се заедно. Ставете во калап со обрач и направете кора. Ставете го во фрижидер 10 минути.

Изматете 400 гр павлака и кондензирано млеко. Одделно изматете 200 гр слатка павлака или течен шлаг. Додадете неколку лажици крем од кондензирано млеко во желатинот и измешајте се. Додадете шлаг.

Поделете го полнењето на два дела, потоа додајте ванилин шеќер на едниот и какао на другиот. Нанесете неколку лажици црн фил врз кората, потоа истурете неколку лажици бел фил во средината и повторете наизменично додека не се потроши материјалот. Изладете, потоа отстранете го обрачот и сервирајте.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!