НЕОПИСЛИВО ВКУСНО: Колач БАПКА на бабински начин!

Вреди да се проба:

Идеален десерт со денешниот ручек.

Состојки:

  • 200 мл млеко
  • 20 гр квасец
  • 1 лажица шеќер
  • малку сол
  • 2 јајца
  • 500-600 гр брашно
  • малку џем
  • 100 гр мелени ореви

Подготовка:

Стопете го квасецот во малку млако млеко, додадете шеќер, јајце и изматете се добро. Додадете го остатокот од млекото и маслото, како и брашното и солта.

- Advertisement -

Месете помеко тесто и оставете го да нарасне. Тестото развлечете го за половина см, намачкајте го со џем и посипете го со мелени ореви и завиткајте го во ролна.

Користете остар нож, пресечете го ролатот на половина по должина, а потоа плетете ја плетенката, преклопете ја на половина и плетете ја повторно.

Ставете го во намастен плех и оставете да нарасне. Премачкајте со жолчка од јајце. Печете на 200 степени Ц, а потоа намалете на 180 степени и печете 35-40 минути.

Исечете кога е ладно.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!