Неодоливо: Рецепт за вкусни ќофтиња во сос од печурки!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ќофтињата од мелено месо и ориз не бараат премногу напор или состојки, а можете да ги послужите со убава сезонска салата и пире.

Можете исто така да подготвите фин сос од печурки без крем. Можете да го згуснете сосот со мешан варен зеленчук, сецкана овесна каша или киноа и да додадете растително млеко по желба. Ако сакате сирење, изрендајте го и посипете ги кнедлите додека се уште се жешки.

Состојки:

 • 500 гр мешано мелено месо
 • 1 големо јајце
 • 100 гр ориз
 • 2 лажици трошки од леб
 • 1 кромид
 • 1 чешне лук
 • ½ Свеж магдонос
 • 1 лажичка мелен пипер
 • 1 дл минерална вода
 • сол, бибер

Сос:

 • 250 гр печурки
 • 1 морков
 • 1 кромид
 • 100 гр целер
 • 1 дл бело вино
 • 2 дл бистра супа
 • 1 чешне лук
 • 2 лажици павлака
 • сол, бибер
 • 1 лажичка куркума
 • малку морско оревче

Подготовка:

- Advertisement -

Ставете го оризот да зоврие и исцедете го на половина од готвењето. Кромидот и магдоносот ситно исецкајте ги. Кога оризот ќе се олади, измешајте ги сите состојки за ќофтето , а потоа измешајте добро и оставете половина час во фрижидер.

Пржете ги ќофтињата кратко во голема тава од сите страни. Извадете ги и истурете го вишокот масло, а потоа додадете го исечканиот кромид во тавата. По неколку минути додадете ситно сецкани моркови и целер. Кога зеленчукот ќе омекне, додадете ги сецканите печурки и лукот. Прелијте со вино и супа, додадете зачини и вратете ги ќофтињата.

Оставете така да се готват на тивок оган околу 20 минути, додавајќи вода колку што е потребно. Кон крајот додадете павлака и послужете.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!