Неодоливо меки пецива со сирење и млад кромид: Брзо се печат и се направени од домашно квасено тесто!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Откако ќе ги пробате, тие ќе станат задолжително јадење на вашата трпеза!

Сезоната на младиот кромид во голема мера е во тек, а за неговите здравствени придобивки нашироко се дискутира. Неговиот вкус е незаменлив во варени јадења, салати, варени јајца и омлети. Но, она што оди уште подобро е тестото, особено ако додадете малку сирење. Овие пецива имаат токму такво полнење и нивниот вкус ќе ве воодушеви.

Состојки:

  • 1 кг брашно
  • 1 кесичка сув квасец
  • 1 лажица сол
  • 50 мл масло
  • 450 мл топла вода
  • 125 гр путер
  • 1 китка млад кромид
  • 200 гр младо сирење

Подготовка:

Загрејте ја водата, додадете го квасецот и шеќерот и оставете го квасецот да се активира. Во поголем сад истурете го активираниот квасец, додадете го маслото и постепено додадете го брашното, па замесете меко и мазно тесто.

- Advertisement -

Оставете го тестото да нарасне. Измијте го младиот кромид и исечете ги на прстени. Изгмечете го сирењето, додадете го омекнатиот путер и сол, па соединете со младиот кромид. Замесете тесто и расукајте го во тенка кора.

Кората од тестото премачкајте ја со приготвеното полнење од кромид, свиткајте во ролна и исечете ги на парчиња со дебелина од два сантиметри. Наредете ги полжавите на плех обложен со хартија за печење и печете ги во загреана рерна околу 20 минути на 180 степени или додека не поруменат. Послужете ги топли или ладни – и во двата случаи се исклучително вкусни.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!