Необична ПОГАЧА БЕЗ ПЕЧЕЊЕ подготвена во тава – Перфектен вкус…

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Еден сосема нов рецепт, како без рерна, без печење да направите погача од само неколку состојки кои секогаш ги имате во кујна. Необично е тоа што се подготвува во тава, на оган, но верувајте перфектна е.

Состојки:

  • 300 мл. млака вода
  • 1 лажичка шеќер
  • 5 гр. сув квасец
  • 450 гр. меко брашно
  • 1 лажичка сол
  • 4 лажички масло

Подготовка:

Најпрво во вода измешајте ги шеќерот и квасецот. Во длабок сад ставете го брашото и додадете сол и измешајте. Додадете ја мешавината од вода, шеќер и квасец, сето тоа добро измешајте го со лажица.

- Advertisement -

Кога малку ќе се згусти смесата, тогаш замесете го тестото. Тестото треба да биде меко и малку лепливо за раце.

Потоа се додаваат 2 лажици масло и повторно се премесува тестото и се остава да отстои околу 1 час да нарасне.

Во тава, во која ќе се готви погачата, ставете една лажица масло. Најдобро е да користите тефлонска тава. Преместете го тестото во тава, притискајќи го одозгора со рака за да се порамни. Поклопете со капак и оставете 20 минути да отстои така.

Потоа ставете ја тавата на оган и гответе околу 15 минути, со поклопен капак. А после напалете го оганот на средна јачина и гответе уште 10 минути.

Погачата треба да се превртува од двете странни, за убаво да се зацрви. Затоа змете поголема чинија и премачкајте ја со масло, со неа поклопете ја тавата, а потоа превртете ја заедно со чинијата превртете ја. Погачата брзо вратете ја во тавата. Наклонете ја чинијата и претурете ја погачата во тава со подлизнување.

Поклопете со капак и оставете ја уште 10 минути, на среден оган.

После 10 минути извадете ја погачата од тава и оставете да се олади.

Пријатно јадење!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!