Необичен домашен ЏЕМ ОД КРОМИД: Десерт, гарнир, сос, користете го како сакате!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Иако поимот џем го поврзуваме со слатки и овошни намази, џемот од кромид е многу вкусен додаток на солени јадења. Кромидот како храна е достапен цела година и е многу честа состојка во солени јадења.

Бавната карамелизација на кромидот со кафеав шеќер дава слатко-солен, вкусен џем од кромид. Оцетот и лукот балансираат и даваат длабочина на вкусот и аромата на џемот.

Од оваа количина кромид, добивате доволно џем за 1 тегла.

Состојки:

  • 4 глави кромид
  • 1 лажица путер
  • 3 лажици кафеав шеќер
  • 4 чешниња лук
  • 2 лажици оцет од црвено вино
  • 3/4 лажици сол
  • 1/2 лажица мелен црн пипер
- Advertisement -

Подготовка:

Првиот чекор е да се исече кафеавиот кромид на парчиња дебели околу половина сантиметар. Потоа ставете ја тавата на тивок оган и додајте го путерот додека не се стопи. Додадете шеќер во путерот и стопете го во путерот.

По околу една минута, додадете го кромидот и лукот и гответе на тивок оган, покриено, околу 30 минути. Повремено мешајте го за време на готвењето.

По 30 минути, додадете оцет и продолжете да вриете додека смесата добие боја на темна карамела, околу 10 минути.

На крај, додадете сол и бибер и измешајте ја смесата со миксер. Смесата ставете ја во тегла што се чува во фрижидер.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!