НЕМА ПОДОБРO ЛЕСНО ЈАДЕЊЕ: Рижото со сланина и тиквички!

Вреди да се проба:

Доколку не знаете што да подготвите за ручек, имаме совршен предлог.

Состојки:

  • 250 гр ориз
  • малку масло
  • сол, бибер
  • 1 поголема тиквичка
  • 100 гр сланина
  • магдонос
  • 1 кромид
  • бистра супа од зеленчук
  • 1 голем морков
  • куркума (по избор)

Подготовка:

Исчистете ја тиквичката и исечете ја на коцки, и испржете го сецканиот кромид и морков во малку масло, а потоа истурете малку супа од зеленчук. Оставете да зоврие, па додадете ги тиквичките.

- Advertisement -

Кога тиквичките ќе омекнат, додадете го оризот, остатокот од чорбата и оставете да зоврие.

Исечете ја сланината и запржете ја во во тава без масло и кога ќе порумени, додадете ја во оризот. Динстајте додека оризот не омекне. За да има рижото пополн вкус, но и поубава боја, можете да додадете и лажичка куркума.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!