Нема побрзо, ниту полесно, ниту послатко: Миризлив компир со сланина од рерна!

Вреди да се проба:

Совршен предлог за брз ручек или вечера. Печен компир со сланина е едно од многу вкусните стари јадења, за чија подготовка навистина не е потребно многу време или кулинарно искуство.

Состојки:

  • 5 средни компири
  • 300 гр пушена сланина
  • 1 Кисела павлака
  • зачини по желба

Подготовка:

Вклучете ја рерната на 200 степени. Компирите добро измијте ги и исечете ги на половина. Ставете хартија за печење во тавата и лесно намаслете ја. Наредете ги компирите еден до друг и ставете ги да се печат.

- Advertisement -

По половина час ставете по малку сланина исечена на помали или поголеми парчиња  на секоја половина компир, и печете уште 15 минути.

Послужете ги печените компири топли со кисела павлака и салата по ваш избор (млад кромид, зелена салата, домат …)

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!