Нема печење и не одзема време: Солена торта од крекери е совршено предјадење за време на постот!

Вреди да се проба:

Оваа солена торта е исклучително богата, и ако ја исечете на помали коцки, може да ви послужи како богато предјадење.

Состојки:

 • 150-200 грама маргарин
 • 200 грама посно мајонез
 • 1 лажица сенф
 • 300 грама посни крекери
 • 50 грама семе од сусам
 • 2 кисели краставички
 • 2 моркови варени
 • 2 варени компири
 • 1 кисела пиперка
 • 50 грама печени кикирики
 • 200 мл сок од кисели краставици

Подготовка:

Изматете 150 гр маргарин додека не се запени, а потоа додадете мајонез, па комбинирајте го и изматете со маргарин. Исечете краставици, компири, моркови и пиперки на мали коцки. потоа додадете изматен маргарин со мајонез.

- Advertisement -

Додадете лажица сенф и измешајте се добро. Оставете 2 лажици мајонез да можат страните на тортата да се премачкаат и малку одозгора. Наредете солени крекери во плех, но најпрво потопете ги во сок од кисела краставица. Распрснете го филот врз наредените крекери, наредете го убаво и потоа следниот ред крекери, па филот и така се додека не се потроши се.

Одозгора ставете мајонез изматен со маргарин, како и од страна. Посипете со сусам и грубо сецкани кикирики.

Направете ја тортата ден или два порано за да се впијат крекерите.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!