Нека не ве залажува името – не е скапо, а се топи во уста! Неодоливиот МИЛИОНЕРОВ КОЛАЧ со карамел мора да го пробате!

Вреди да се проба:

Го добил ова необично име затоа што овој десерт е толку вкусен што наликува на нешто што би го јаделе богатите, но не бара скапи или ретки состојки и всушност се прави многу едноставно!

Состојки:

За тестото:

- Advertisement -
  • 350 гр брашно
  • 230 гр путер
  • 130 гр кристален шеќер
  • малку сол

За карамелниот слој:

  • 400 мл кондензирано млеко
  • 200 гр шеќер
  • 200 гр путер
  • 4 лажици стопен мед

За чоколадниот слој:

  • 250 грама чоколадо по вкус

Подготовка:

Тесто

Загрејте ја рерната на 150 степени. Измешајте путер, шеќер и сол и мешајте со миксер додека не добиете фина смеса, а потоа постепено додавајте брашно, мешајќи цело време.

Кога тестото е компактно, ставете го во плех обложен со хартија за печење, и печете околу половина час, или додека не добие убава златна боја. Откако ќе се излади целосно, ставете го бисквитот во фрижидер.

Карамел

Измешајте путер, млеко и шеќер, додадете мед и мешајте на средна топлина околу половина час, т.е. додека смесата не стане густа карамела. Кога ќе завршите, истурете ја оваа смеса врз бисквитот и ставете ја во фрижидер.

Чоколадо

Растопете го чоколадото по ваш избор на пареа и прелијте го врз изладената карамела, а потоа вратете ја во фрижидер да се стегне. Украсете по желба.

Се сече на коцки и се сервира со кафе.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!