Неверојатно меко и воздушно: Превкусно млечно пециво!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Исто така познат како леб од млеко Хокаидо. Неверојатно меко и воздушно, благодарение на едноставната јапонска техника наречена тангжонг која обезбедува мек леб секој пат.

Состојки:

Тесто:

 • 300 гр брашно
 • 2 лажици млеко во прав
 • 50 гр шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажица инстант квасец
 • 120 полномасно млеко, малку загреано
 • 1 големо јајце
 • 4 лажици стопен несолен путер

Стартер:

 • 3 лажици вода
 • 3 лажици полномасно млеко
 • 2 лажици брашно
- Advertisement -

За премачкување:

 • 1 јајце
 • 2 лажици млеко
 • 1/2 лажица стопен путер

Подготовка:

За стартер: Комбинирајте ја водата, млекото и брашното во мало тенџере и изматете ги заедно додека не се разбијат сите грутки. Ставете го тенџерето на тивок оган и варете ја смесата, мешајќи постојано користејќи гумена шпатула или жица за матење, додека не се згусне околу 3 до 5 минути. Пренесете го во мал сад, покријте го со пластична фолија и оставете го да се излади на собна температура.

За тесто: Во сад со миксер изматете ги брашното, млеко во прав, шеќер, сол и квасец за да се комбинираат. Во друг сад изматете ги млекото, јајцето, стопениот путер и оладениот стартер кој го подготвивте додека не се соединат добро. Истурете ја смесата со млеко врз смесата со брашно и со миксер со мала брзина, месете додека не се формира тесто.

Тестото ќе биде многу лепливо кога ќе започне мешањето, но подоцна тестото ќе ја апсорбира вишокот на влага и убаво ќе се соедини како што напредува мешањето. Зголемете ја брзината на средно ниско и продолжете со месење додека не се формира мазно, еластично тесто и повеќе не е лепливо 15 до 20 минути.

Во овој момент, тестото треба да се чувствува малку лепливо, но не многу и лесно се ракува со подмачкани раце. Подмачкајте ги рацете, обликувајте го тестото во топче и префрлете го во подмачкан сад. Покријте го со проѕирна фолија и оставете да се крене на топло место, додека не се зголеми двојно волуменот, од 60 до 90 минути.

Потоа ставете го на работна површина нежно растегнете го тестото во квадратна форна и исечете го тестото на 9 парчиња (3 реда со 3 реда). Одделете парчиња и лабаво покријте ги. Од секое парче формирајте топчиња и ставете ги во плех за печење. Покријте со проѕирна фолија и оставете ги да стасаат 40 до 50 минути.

Загрејте ја рерната на 180 степени Ц. Подгответе изматено јајце со млеко за премачкување и пред да ги ставите да се печат премачкајте ги со оваа смеса лебчињата одозгора. Печете 20 до 25 минути, додека не поруменат одозгора.  Извадете ги од рерната, а потоа веднаш премачкајте ги со стопен путер. Оставете ги да се оладат 10 минути и спремни се за јадење.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!