НЕВЕРОЈАТНО ВКУСНО, И БЕЗ грам шеќер: Мора да го пробате овој чоколаден десерт!

Вреди да се проба:

Доколку сакате нешто слатко а да биде без шеќер, проверете го овој рецепт.

Состојки:

  • 50 мл вода
  • 10 гр желатин
  • 150 гр цреши

За глазура:

- Advertisement -
  • 150 гр чоколадо
  • 1 лажица масло

Подготовка:

Измешајте вода и желатин и загревајте ја во микробранова печка неколку минути. Додека желатинот се загрева, измешајте ги замрзнатите цреши во блендер. Комбинирајте ги двете мешавини и истурете во силиконски калапи за колачиња.

Ставете го чоколадото во сад, додајте го маслото и стопете го на тивок оган. Кога ќе се зацврсти желатинот во калапите, извадете ги со стапче за ражен и потопете ги во чоколадото.

Извадете ги од стапчињата со вилушка, наредете ги на чинија и потоа ставете ги во фрижидер да се стегнат и десертот е готов.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!