НЕВЕРОЈАТНИ ПРАЗНИЧНИ МАФИНИ: Како да направите снежни кугли за јадење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Одвојте малку време, ослободете ја вашата креативност и направете совршени новогодишни мафини.

Како што течат новогодишните празници, љубителите на декорацијата веќе бараат оригинални идеи за украси и слатки. За да не се мачите, ви претставуваме фантастични колачи во форма на снежни топки, кои дефинитивно ќе бидат најубавиот украс на секоја маса!

Одвојте малку време, ослободете ја вашата креативност и направете совршени новогодишни мафини!

Состојки:

  • 12 листови желатин
  • малку ладна вода
  • 8 балони
  • стапчиња за ражен
  • селотејп
  • парче стиропор
  • спреј за слатки (можете сами да го направите – ставете малку растително масло и течен лецитин во еднакви размери во чисто шише со спреј)

Подготовка:

- Advertisement -

Желатинот се става еден по еден во сад со малку ледена вода и се остава да отстои десетина минути. Откако ќе омекнат, извадете ги од водата, нежно исцедете го вишокот вода, па префрлете го желатинот во помала тава. Додадете три лажици вода и загрејте нежно додека не се растопи.

Оставете малку да се излади додека не е повеќе жешко на допир. Ако премногу се олади и се стврдне, загрејте го. Додека желатинот се лади, надувајте 8 балони со големина на калапите за мафини што ги имате, па залепете ги на стапчињата за ражен. Испрскајте ги дланките, а потоа лесно премачкајте ги балоните со рацете додека маслото не се впие. Балоните не смеат да бидат сјајни или мрсни.

Изладениот желатин ставете го во шолја со ширина на балонот, а длабочината да може да се смести целиот балон во неа. Откако ќе го потопите балонот во желатин, извадете го, а кога ќе престане да капе, ставете го стапчето во стиропор (исправено) и оставете го да отстои десетина минути. Балоните се готови кога веќе нема да се лепат на допир.

Потопувањето повторете го во желатин, но овој пат оставете ги балоните да отстојат 24 часа на собна температура. Се е подготвено за следниот чекор откако желатинот на балоните ќе стане цврст.

За да го одвоите желатинското топче од балонот, исечете го на местото каде што се спојува со стапчето. Балонот ќе се надува, а потоа нежно извлечете го. Ако не се одвои веднаш, оставете да отстои малку (5-45 минути). Отворот на секое топче обликувајте го со ножици така што ќе биде како капак за мафини.

Пред да ги ставите топчињата на мафините, секој мафин премачкајте го со бел крем по избор и посипете со кокос за да дадете изглед на снег. На секој мафин ставете шеќерен украс во празничен дух, како Дедо Мраз, Снешко, ирваси, елка… Што сакате, а на самиот крај ставете капак од желатин.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!