НЕВЕРОЈАТЕН ЧОКОЛАДЕН ДЕСЕРТ: Без јајца, маргарин и без грам брашно!

Вреди да се проба:

Совршен во секоја прилика!

Состојки:

  • 500 мл млеко
  • 100 гр шеќер
  • малку сол
  • 2 лажици какао во прав
  • 90 гр темно чоколадо
  • 1 кесичка желатин
  • ќе ви треба една празна кутија од тетрапак млеко.

Подготовка:

Измешајте 400 мл млеко, 100 гр шеќер и малку сол и оставете го да се загрее. Во меѓувреме, промешајте го какаото во преостанатите 100 мл млеко да се соедини без грутки. Истурете во загреано млеко и промешајте. Додадете го чоколадото исечено на коцки и мешајте додека не се стопи.

- Advertisement -

Растворете желатин во вода во согласност со упатствата на вреќата, додајте го во садот и варете додека не зоврие и згусне.

Истурете ја врелата смеса во празна и измиена кутија од тетрапак ммлеко и ставете го во фрижидер најмалку 3 часа. Исечете го тетрапакот и посипете го десертот со малку кокос по желба. Исечете на парчиња, послужете и уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!