НЕБЕСЕН колач: Нема ништо поубаво од овој кремаст сочен колач!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Нема ништо поубаво од овој кремаст сочен колач!

Состојки:

Кора:

 • 6 белки
 • 6 лажици шеќер
 • 4 лажици брашно
 • 14 лажици кокосово брашно

Фил од цреша:

 • 680 гр цреши (или 1 тегла)
 • 1 пакетче пудинг од ванила
 • 3 лажици шеќер
- Advertisement -

Крем:

 • 2 пакетчиња пудинг од ванила
 • 4 лажици шеќер
 • 750 мл млеко
 • 500 мл слатка павлака

Чоколадна глазура:

 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 50 гр путер (или маргарин)

Подготовка:

За кората, добро изматете ги белките, а потоа додадете шеќер, и постепено, на најниско ниво додадете ги брашното и кокосот. Внимателно ставете во подмачкан и набрашнет плех (голем од рерна) и печете 15-20 минути. на 180 степени.

Исцедете тегла цреши, сварете го пудингот и шеќерот во сокот, а потоа додадете ги црешите, оставете да зовријат, тргнете од оган и прелијте го овој фил врз изладената кора.

Сварете пудинг од ванила (+ шеќер), изладете го и додадете го претходно изматениот крем/ слатка павлака измешајте убаво заедно и премачкајте го кремот врз изладениот колач.

Стопете ги чоколадото и путерот (маргарин) полека на тивок оган и премачкајте ја тортата одозгора, изладете ја, исечете ја и уживајте во магијата на лесен и освежителен вкус.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!