Најубавото слатко од портокали – Прекрасно е!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова слатко се подготвува од кората на портокалот, но и од помали и поголеми парчиња од портокали. Доколку сакате може да ставите и еден до два лимони и ќе добиете прекрасен вкус.

Количина сами си одредувате, ги мерите портокалите пред варење, а потоа ги лупите и сечете и ги подготвувате во парчиња и полжавчиња. Најубаво е портокалите да имаат дебела кора.

Состојки:

  • 1 кг. кори и парчиња портокали
  • 1 кг. шеќер
  • 2 лимони
  • 2 ванилин шеќер
  • 500 мл. вода

Начин на подготовка:

Најпрво измијте ги добро портокалите и лимоните и ставете ги во раствор од сода и вода да отстојат катко време, за убаво да се исчистат корите. Потоа олупете ги и измијте ги повторно корите.

- Advertisement -

Направете полжавчиња од долгнавестите парчиња кора, свиткани во кругче и сошиени со конец, па нанижани заедно во круг. Направете го истото и со лимоните.

Ставете ги во ладна вода подготвените полжави и после неколку минути вриење, сменете ја водата.

Направете го тоа неколку пати, пожелно е до десет пати да ја смените водата која зовира кратко, до 3 минути…

Додека тече таа постапка, од остатокот кора ги подготвувате другите помали и поголеми парчиња, а најпрво изрендајте ја кората на портокалите многу внимателно. Од внатрешноста на портокалите насечете по желба разни парчиња, подгответе и парчиња од лимонот.

Потоа ставете го шеќерот и водата да зовријат за шербетот.

Ставете ги прво парчињата да повријат со малку сок од лимон… По некое време, додадете ги полжавите и фигурите од кората, тие се веќе сварени.

Не заборавајте да го извадите конецот!

Слаткото е готово кога ќе стане прозрачно и кога шербетот ќе биде по желба густ.

Додадете го ванилиниот шеќер на крај и оставете го покриено со влажна кујнска крпа да се олади, па потоа ставете го во стерилни тегли.

Уживајте во еден од најубавите десерти!

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!