Најубавото слатко од портокали – Прекрасно е!

Вреди да се проба:

Ова слатко се подготвува од кората на портокалот, но и од помали и поголеми парчиња од портокали. Доколку сакате може да ставите и еден до два лимони и ќе добиете прекрасен вкус.

Количина сами си одредувате, ги мерите портокалите пред варење, а потоа ги лупите и сечете и ги подготвувате во парчиња и полжавчиња. Најубаво е портокалите да имаат дебела кора.

- Advertisement -

Состојки:

  • 1 кг. кори и парчиња портокали
  • 1 кг. шеќер
  • 2 лимони
  • 2 ванилин шеќер
  • 500 мл. вода

Начин на подготовка:

Најпрво измијте ги добро портокалите и лимоните и ставете ги во раствор од сода и вода да отстојат катко време, за убаво да се исчистат корите. Потоа олупете ги и измијте ги повторно корите.

Направете полжавчиња од долгнавестите парчиња кора, свиткани во кругче и сошиени со конец, па нанижани заедно во круг. Направете го истото и со лимоните.

Ставете ги во ладна вода подготвените полжави и после неколку минути вриење, сменете ја водата.

Направете го тоа неколку пати, пожелно е до десет пати да ја смените водата која зовира кратко, до 3 минути…

Додека тече таа постапка, од остатокот кора ги подготвувате другите помали и поголеми парчиња, а најпрво изрендајте ја кората на портокалите многу внимателно. Од внатрешноста на портокалите насечете по желба разни парчиња, подгответе и парчиња од лимонот.

Потоа ставете го шеќерот и водата да зовријат за шербетот.

Ставете ги прво парчињата да повријат со малку сок од лимон… По некое време, додадете ги полжавите и фигурите од кората, тие се веќе сварени.

Не заборавајте да го извадите конецот!

Слаткото е готово кога ќе стане прозрачно и кога шербетот ќе биде по желба густ.

Додадете го ванилиниот шеќер на крај и оставете го покриено со влажна кујнска крпа да се олади, па потоа ставете го во стерилни тегли.

Уживајте во еден од најубавите десерти!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!