НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма.

Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при правење колачи. Наш предлог е со овие состојки да ја направите најубавата посна торта која ќе ја разубави празничната трпеза за Свети Никола. Направете го чоколадниот фил, па прелијте го врз бисквитите и кокосот. На гостите ќе им се допадне ова неодоливо задоволство и сите ќе ве прашаат за рецептот за оваа едноставна торта.

Состојки:

  • 200 гр посни плазма бисквити
  • 200 гр чоколадо за готвење
  • 100 гр маргарин
  • 125 мл вода
  • 6 лажици шеќер
  • 50 гр кокос
  • 30 гр какао

Подготовка:

- Advertisement -

Во тенџере истурете вода, шеќер, маргарин на собна температура што сте го исецкале, како и рендано чоколадо. Гответе додека не се соединат сите состојки. Мешајте повремено. Кога состојките ќе се соединат и филот ќе почне да врие, готов е.

Во меѓувреме во друг сад измешајте ги искршените бисквити и кокосот.  Прелијте ги бисквитите и кокосот со филот, па измешајте. Потоа земете друг калап/ сад покријте го со проѕирна фолија, па истурете ја добиената смеса и малку протресете ја убаво да се распореди. Ставете во фрижидер да се стегне. Пред сечењето оставете го да отстои 10 минути, па послужете.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!