Најсочното ЈАГНЕШКО МЕСО од рерна, со зеленчук: Јадење што ќе ви ја разубави трпезата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Јагнешкото месо на овој начин, е многу ароматично и вкусно со зеленчук и компири. Ќе ве освои со својот вкус и мирис!

Состојки:

  • јагнешко месо во количина колку што сакате
  • 7-8 чешниња лук
  • 1 глава лук
  • 2 глави кромид
  • рузмарин
  • 5 компири
  • 4 моркови
  • 500 мл бело вино
  • масло
  • сол и бибер

Подготовката:

Посолете го добро месото па оставете да отстои половина час. Лукот излупете го исецкајте го на парчиња и посолете го и додадете му прстофат бибер и рузмарин.

Сега земете го парчето јагнешко и засечете го на неколку места од сите страни каде што ќе ставите од мешавината од лукче со зачини и на крај одозгора додадете повеќе бибер.

- Advertisement -

Зеленчукот излупете го, односно кромид, компири и моркови и исечете ги на покрупни парчиња. Месото ставете го во голем плех за печење а околу него истурете го зеленчукот. Врз месото додадете уште малку рузмарин.

Сега исечете ја главата лук на половина и двете половини ставете ги во плехот до месото. Ставете една чаша вода во плехот, 500 мл бело вино, и уште еднаш посолете и забиберете одозгора се.

Покријте со алуминиумска фолија и ставете да се пече на 200 степени 1 час. Извадете ја фолијата и печете уште половина час, повторно извадете завртете го месото од другата страна и печете уште половина час. Дококу има потреба дотурете вода во плехот.

Пријатно!

 

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!