Најсочните млади компири од рерна: Вистинско уживање за сите гурмани!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кремаст и вкусен млад компир на кој никој нема да може да му одолее.

Состојки:

 • Млади компири
 • Сув зачин
 • Маслиново масло
 • Рузмарин
 • Пипер
 • Малку путер или маргарин
 • сланина

Прелив:

 • Кисела павлака
 • Јогурт
 • Мајонез
 • Лук во прав или смачкан свеж
 • Малку сол
 • Малку лути пиперки (по избор)
 • Малку сирење
 • млади листови кромид

Подготовка:

Прво измијте и излупете го компирот и потоа избришете го со крпа. Ставете ги компирите во еден сад и прелијте ги со маслиново масло. Ако не сакате маслиново масло, заменете го со некое по ваш избор. Додадете сув зачин, рузмарин и бибер.

- Advertisement -

Промешајте и ставете во подмачкана тава во која сте додале неколку парчиња путер или маргарин и малку вода. Печете на 200 C во загреана рерна околу 40-45 минути.

Ситно исецкајте ја сланината, а потоа лесно испржете ја и оставете настрана. Измешајте малку кисела павлака, додадете јогурт и мајонез и остатокот од зачините.

Прелијте го печениот млад компир, па одозгора изрендајте сирење по ваш избор и посипете со пржена сланина, како и исецкани млади листови од кромид.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!