Најсочна ЧОКОЛАДНА ТОРТА која се подготвува додека да кажете кекс: Ќе ве освои уште на првиот залак!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој десерт ќе исчезне со брзина на светлината.  Прекрасна, а сепак многу едноставна чоколадна торта која ќе ги воодушеви сите љубители на чоколадо.

Состојки:

Кора:

 • 280 гр брашно тип 400
 • 40 гр какао
 • 130 гр шеќер
 • 1 лажица оцет
 • 2 лажички сода бикарбона
 • малку сол
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 100 мл масло
 • 320 мл топла вода
 • 1 лажичка инстант кафе по желба
- Advertisement -

Фил:

 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 100 гр млечно чоколадо
 • 120 мл слатка павлака

Подготовка:

Прво просејте брашно и какао во сад, а потоа додадете малку сол, додадете шеќер, ванилин шеќер и сода бикарбона и измешајте ги сувите состојки. Додадете масло, оцет и топла вода во сувите состојки, во кои сте измешале една лажичка Нескафе. Измешајте се, така што сувите состојки убаво се комбинираат со влажните.

Премачкајте калап од 20 см со путер, ставете ја хартијата за печење и истурете ја смесата. Печете го колачот во загреана рерна на 180 C околу 40 минути.

За чоколадниот прелив, прво ќе го исецкате чоколадото за готвење и млечното чоколадо и ќе ги потопите со топла слатка павлака, а потоа се ќе измешате на крајот додека не добиете убава чоколадна смеса со која ќе ја прелиете тортата. Ако сакате, тортата можете да ја декорирате со две парчиња свеж портокал.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!