НАЈМОЌЕН ЛЕК ЗА СИНУСИ, ОД САМО 2 СОСТОЈКИ: Делува многу брзо!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ви носиме два природни рецепти кои ќе ви ги олеснат маките со синусите!

Со првиот силен ветер и студените денови се враќаат болките кај сите оние кои патат од чести инфекции на синусите. Главоболките се задолжителен придружник на синузитисот, кај кој често не помагаат ниту најсилните лекови.

1.Природен лек за синуси со рен

- Advertisement -

Навечер, пред спиење, на рингла ставете една лажица рендан корен од рен. Покријте ја главата со поголема крпа, наведнете се и вдишете ги испарувањата. Постапката повторувајте ја најмалку 5 дена по ред.

2.Рецепт со вински оцет и рен

  • корен од рен
  • 500 мл вински оцет

Треба да изрендате свеж рен и да го прелиете со вински оцет, па потоа ставете го во шише од половина литар и затворете добро. Чувајте ја смесата на собна температура десет дена со повремено протресување. Кога ќе истече овој период, вдишувајте ги испарувањата пет минути неколку пати на ден преку отворениот врат на шишето.

Натопете крпа во истата течност и држете ја на челото или тилот преку ноќ. Терапијата трае пет дена, што е доволно за лутиот и силен мирис на рен во оцет да ги реши синузитисот и непријатните главоболки.

3.Рецепт за рен со вода

  • 50 гр рен
  • 50 мл вода

Едно од решенијата е да се изренда 50 грама рен, да се стави во 50 мл вода и да се вари. После тоа, ставете ја главата над тенџерето, покријте се со крпа и вдишете ја пареата.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!