НАЈЛОН ТОРТА: Божествена, богата убавина со ореви и бисквити!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

За да го подготвите ова совршено задоволство, треба да одвоите околу два часа и да уживате во неговото подготвување.

Состојки:

 • 10 белки
 • 1 лажица вински оцет
 • 400 гр шеќер

Фил:

 • 500 мл млеко
 • 250 гр маргарин
 • 2 кесички шлаг
 • 150 гр мелени бисквити
 • 100 гр мелени ореви
 • 10 чоколадни банани
 • 3 лажици брашно
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 1 кеса шлаг за крајот

Подготовка:

Прво изматете 250 гр шеќер со 10 белки за кората и додадете оцет. Мешајте со миксер додека не добиете цврст снег, а потоа истурете во плех. Погрижете се претходно да го намачкате и набрашнете плехот за печење за да не се залепи кората. Смесата треба да се пече во рерна на 150 степени, околу 45 минути.

- Advertisement -

Додека кората се пече, филот го правите со матење на жолчките со млеко, и додавате брашно и 150 гр шеќер. Мешајте да се соедини и потоа гответе на пареа додека не добиете густа смеса.

Тргнете ја смесата од шпоретот и додадете маргарин што претходно сте го изматиле, како и шлаг. Посебно матете ги шлагот и маргаринот.

Поделете го добиениот фил на два еднакви делови. Во првиот дел од фил ставете растопено чоколадо за готвење, а во вториот ситно исецкани банани, додека мелените ореви поделете ги и во двата фила.

Прво ставете го на готовата кора филот со чоколадо, потоа на следната кора филот со крем банани, и на крај покријте се со шлаг кој служи и за украсување на тортата и украсете по желба. Мелените бисквити искористете ги за украсување на тортата.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!