Најздравиот оброк на светот: Овој вид на ручек го чува здравјето и топи килограми за рекордно време!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Нутриционистите открија рецепт за идеален оброк, оброк кој го чува здравјето, но и линијата.

Буда чиниите се јадења кои се прават во поголеми чинии, комбинација од свежа храна, така што тие формираат супер-оброк, полн со витамини, минерали, протеини и други корисни состојки за нашето тело. Покрај тоа, тие изгледаат добро на изглед.

Главната состојка на овој оброк е леблебијата, а кога станува збор за биохемискиот состав на наутот, сувото зрно од оваа мешунка содржи 23% протеини, 53% јаглени хидрати, 4-5% растително масло, 3-5% целулоза и 3%. минерали. Наутот е секако еден од најдобрите извори на протеини, влакна, витамин Б6, железо и магнезиум.

- Advertisement -

Освен што го зачувува здравјето на целиот организам, овој оброк помага и за слабеење, бидејќи се состои од нискокалорични состојки кои полесно се варат.

Состојки:

(за 2 лица):

 • 1 чаша варен наут
 • 1 тиквичка
 • 1 мал црвен кромид
 • 2-3 лажици маслиново масло
 • 2 моркови
 • 1 чаша варена слатка пченка
 • 1 црвена пиперка
 • 3 лажици таан
 • Сок од половина лимон
 • 1 чешне лук
 • Сол и бибер по вкус
 • ½ лажичка мелена пиперка
 • Печени семки по желба
 • Свежи листови од магдонос
 • маслинки (по избор)
 • свеж домат

Подготовка:

На маслиново масло пропржете го сечканиот кромид неколку минути, а потоа додадете ги морковот и тиквичките исечкани на коцки. Се динста уште 10 минути, се додава мелената пиперка, па се додава малку вода и се покрива. Гответе, мешајќи, додека водата не испари и зеленчукот не омекне.

Кон крајот додадете го сварениот наут и зачините по желба. Измешајте го таанот со сок од лимон и ситно сечканиот лук и додадете бибер по вкус.

Во длабока чинија или плиток сад наредете наут со зеленчук, сечкани свежи домати и црвена пиперка, варена пченка и прелив од таан. По желба можете да додадете зелени или црни маслинки. Посипете со печени семки и свежи листови од магдонос.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!