НАЈЕФИКАСНА, ПРИРОДНА, ДОМАШНА ИНФУЗИЈА: Доволна е само една доза за да не се разболите!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова е дефинитивно една од билките што секој треба да ја има во својата домашна аптека.

Жалфијата е одлично средство за прочистување на крвта и исфрлање на слузта од телото. Го зајакнува циркулаторниот систем, ја стимулира циркулацијата, делува против крварење и воспаление.

- Advertisement -

Додека, од друга страна, куркумата, другата состојка има антибактериски својства, што значи дека ги уништува клетките на вируси и микроби во телото. Тоа е неопходна состојка во многу домашни лекови против грип, настинки и респираторни инфекции.

Таа е природен аналгетик, борец против дијабетес и делува како одлична превенција од многу видови на рак: рак на дојка, простата, дебело црево на кожата и бели дробови. Се верува дека куркуминот може да спречи развој на веќе постоечки карцином.

Состојки:

  • 250 мл млеко
  • 1 лажица сушена жалфија
  • 1 лажичка мед
  • 1 лажичка куркума во прав (1/2 за деца)

Подготовка:

Истурете 250 мл млеко во тенџерето, додадете 1 лажица сушена жалфија. Веднаш штом млекото започне да врие, покријте го и оставете го 15 минути. Исцедете го млекото, додадете 1 лажиче мед и 1 лажичка куркума во прав (половина лажичка за деца) и добро измешајте. Подгответе го овој пијалок пред спиење и пијте го топло барем половина час пред спиење.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!