Наједноставниот рецепт за пита со сирење и коприва: Направете здрав и вкусен појадок!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пита со сирење и коприва е здрава, но и вкусна.

Нема потреба да се зборува за придобивките од копривата. Покрај тоа што е многу здрава, копривата се користи за правење разни чаеви, сирупи, пијалоци, како и јадења. Пита со сирење и коприва може да се јаде како појадок и како вечера, а се прави едноставно и брзо.

Состојки:

  • 500 гр урда или сирење
  • 300 гр млади коприви
  • 300 грама јогурт
  • 4 јајца
  • 1 вреќа прашок за пециво
  • чаша масло
  • малку сол
  • газирана вода
  • едно пакување кори за пита

Подготовка:

- Advertisement -

Копривата варете ја 5 минути во врела вода, а потоа извадете ја да се исцеди и да се излади. Изматете го сирењето, јајцата и јогуртот со жица, а потоа додадете го прашокот за пециво, солта и маслото.

Потоа додадете исечкана коприва во смесата. Ставете ја смесата на едниот крај од кората, па завиткајте ги како ролна и наредете ги на плех.

Наполнете ја тавата посипете ја со кисела вода и ставете ја во загреана рерна на 200 степени да се пече помеѓу 20 и 30 минути, додека горната кора не порумени. Пред сервирање, покријте го со крпа и оставете малку да се излади.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!