Најдобрите ПОСНИ РЕЦЕПТИ за Св.Никола : Сè за вашата празнична трпеза, од мезе до вкусни колачи!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Се ближи најголемата христијанска слава Свети Никола и затоа размислете со време каква посна храна ќе има на вашата трпеза.

Свети Никола го слават мнозинството христијани, а оние што не го слават посетуваат некого. Како што се паѓа на 19 декември, а во тој период е Божиќен пост и трпезата мора да биде посна.

- Advertisement -

Кога станува збор за посна храна, тешко е да се најде инспирација што да се подготви, па затоа за вас избравме јадења кои ќе го воодушеват секој гостин.

Менито што го подготвивме за вас вклучува сè: предјадење, главно јадење и десерти. Уживајте и среќна слава!

ПРЕДЈАДЕЊЕ:

3 ВИДОВИ РОЛАТИ ОД ЕДНА СМЕСА

Состојки за основната смеса:

 • 1,2 кг компири
 • 400 гр крекери
 • 250 гр посен мајонез
 • сол
 • 3 чешниња лук

Подготовка:

Компирот излупете го и сварете го заедно со лукот. Оставете ја водата бидејќи можете веднаш да го сварите слатката пченка во неа (5 минути) и кога ќе го извадите од водата, сварете го спанаќот во него (5 минути). Извадете го лукот бидејќи ќе ни послужи само за блага арома. Сварените компири се пасираат како за пире и се оставаат да се изладат. Додадете мелени крекери, мајонез и сè добро измешајте со рака. Се добива околу 1,5 кг тесто, така што за секое ролатче се потребни околу 500 гр.

Состојки за полнење може да бидат по ваш вкус. Се што треба да направите е да го поделите добиеното тесто на три еднакви делови и секој одделно да го филувате со различен фил. Потоа филуваните кори ги виткате во ролни за да добиете ролат.

Еве неколку комбинации.

I. РОЛАТ 1

Состојки:

 • 1 лажичка куркума (за тесто)
 • 50 гр спанаќ
 • 100 гр посен мајонез
 • сол по вкус

Подготовка:

Измешајте го тестото со куркума. Ставете го тестото помеѓу две  парчиња хатрија за печење и расукајте го тестото со сукало. Потоа извадете ја горната хартија и премачкајте го тестото со смеса од сечкан спанаќ измешан со мајонез и малку сол. Кората се тркала во ролна со помош на хартијата под неа и се остава да се стегне до следниот ден.

II. РОЛАТ 2

Состојки:

 • 1 лажица оригано (за тесто)
 • 3 лажици кечап
 • 180 гр туна

Подготовка:

Се замесува тесто со оригано и како и исто како претходното се расукува со сукало. Измешајте туна и кечап, па премачкајте го ролат. Замотајте ја ролната и оставете да се се стегне.

III. РОЛАТ 3

Состојки:

 • 3 лажици ајвар (за тесто)
 • 200 гр слатка пченка
 • 100 гр мајонез

Подготовка:

Тестото се замесува со ајвар и се расукува. Измешајте мајонез и варена пченка, премачкајте ја кората, завиткајте во ролат и оставете да се стегне.

Добиените ролати насечете ги на парчиња со дебелина од 2 см и послужете.

ПИФТИЈА ОД КРАП 

Состојки:

 • 800 гр. глава и опашки на крап
 • 1 варен морков
 • лимон или оцет
 • сол

Подготовка:

Сварете ја рибата, одвојте ја од коските и измешајте ја со сечкан варен морков, свеж магдонос, лимон или оцет. Зачинете, наредете во сад и прелијте со водата во која се вареше рибата. Ако има премногу вода, сварете ја до саканата количина. Оставете ја пифтијата на ладно.

ПИТА СО ОРИЗ И ПРАЗ

Состојки:

 • 750 гр кора за пита
 • 5 страка праз
 • чаша ориз
 • чаша масло
 • чаша кисела вода
 • сув билен зачин
 • бибер

Подготовка:

Исчистете го и измијте го празот и исечете го на мали прстени. Пропржете го на масло, посолете малку и додадете сув билен зачин. Сварете го оризот, исцедете го, па додадете го празот, додадете малку бибер и промешајте. Секоја кора посипете ја со кисела вода и наполнете ја целата кора со фил од праз и ориз. Наредете ги корите во подмачкана тава и така додека не се потрошат сите. Не ја полнете последната кора, само попрскајте ја со масло и кисела вода. Ставете ја питата во загреана рерна и печете ја на умерена температура околу 35 минути.

КОМПИР САЛАТА СО ТУНА

Состојки:

 • 1,3 кг компири
 • 200 гр посен мајонез
 • 100 гр печен сусам
 • 200 гр конзервирана туна
 • еден куп листови од јаглика
 • 2 чешниња лук
 • 1-2 лажички сол
 • 2 лажички оцет

Подготовка:

Компирите сварете ги во длабока шерпа, а потоа излупете ги и исечете ги на коцки. Пропржете го сусамот. Измешајте мајонез, туна (со конзервирано масло), изрендан лук, сечкан магдонос, оцет, сол, па измешајте со компирот. Послужете веднаш, но најдобро е да отстои еден час за да ја вкусите салатата.

РУСКА САЛАТА

Состојки:

 • 500 гр варени компири
 • 200 гр варен морков
 • 300 гр варен грашок
 • 100 гр кисели краставички
 • 250 гр посен мајонез
 • 150 гр варена пченка

Подготовка:

Компирите со лушпата сварете ги посебно, а другиот зеленчук можете да го зготвите заедно. Потоа исечете го на коцки. Можете да купите и замрзната смеса за руска салата, но вака подготвената салата е повкусна.

Во поголем сад истурете ги компирите, морковите, грашокот, пченката и киселите краставички. Додадете сол и бибер, а потоа додадете посен мајонез. Добро соединете ги сите состојки. По желба можете да додадете сок од лимон, сенф, туна, лук, маслинки …

ГЛАВНО ЈАДЕЊЕ:

После фантастичното мезе следува главното јадење. Прво се служи сарма, а потоа риба или морска храна. Можете да ги послужите со салата од компири, а покрај тоа, послужете и одличен фил од пиперки и секако гравче.

ПОСНИ САРМИ

Состојки:

 • 1 главица кисела зелка
 • 2 моркови
 • 1 пушена риба по вкус
 • 250 гр ориз
 • 2 страка праз
 • 2 главици кромид
 • 1 поголем компир
 • 150 гр мелени или сечкани ореви
 • зачини по желба

Подготовка:

Се пропржува сечканиот кромид и праз, па се додаваат ренданиот морков, компирот и се динста малку. За тоа време потопете го оризот во вода и додадете го во тавите со зеленчукот. Варете околу 10 минути, зачинете по вкус. Тргнете од шпорет, па додајте ги оревите и рибата што сте ја исецкале. Завиткајте ги сармите, па наредете во огноотпорен или земјен сад. Наредете ги и листовите зелка, па прелијте ја со водата која сте ја измешале со малку лута пиперка. Печете на 150°C околу 4 часа.

КАРАП ПОЛНЕТ СО ОРЕВИ

Состојки:

 • 1 крап
 • 300 гр ореви
 • 100 гр печурки
 • 2 главици кромид
 • 100 гр ориз
 • сол, бибер, зачинска пиперка, магдонос

Подготовка:

Исчистете го крапот и посолете малку. На масло пропржете го сечканиот кромид, па додадете ги оревите. Наполнете ја рибата, па зашијте ја и ставете ја на плех. Ако сеуште имате фил во тавата, не е важно. Во истото тавче додадете ги и сечканите печурки, кратко пропржете, па додајте го оризот. Кога е готово, прелијте ја рибата. Прелијте со вода и печете во загреана рерна на 220°C околу 20 минути.

ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО ГРАВ

Состојки:

 • 200 гр грав
 • 1 кромид
 • 1 чешне лук

Подготовка:

Потопете го гравот во вода и оставете го неколку часа (по можност преку ноќ). Променете ја водата и варете го гравот додека не омекне. На масло пропржете ситно сечкан кромид, додадете мелен пипер и исцеден грав. Подгответе ги пиперките за полнење, па наполнете ги со грав. Наредете ги во подлабоко тенџере (по можност во земјено тенџере), покријте ги со вода и оставете ги малку да се динстаат. Кога ќе бидат готови, печете ги во рерна.

СВЕТИНИКОЛСКО ТАВЧЕ ГРАВЧЕ

Состојки:

 • 1 кг грав
 • 1 ловоров лист
 • 400 гр кромид
 • 300-400 гр праз
 • 230 мл масло
 • 2 суви пиперки
 • зачини: сол, бибер, сув зачин,

За запршка:

 • 2 чешниња лук
 • 100 мл масло
 • 2 лажички мелен црвен пипер

Подготовка:

Претходната вечер натопете го гравот со вода и оставете го да се вари околу 10 минути. Кога ќе испари водата прелијте повторно и оставете повторно да се вари 10 минути. Оставете го гравот во таа вода цела ноќ. Измијте го наутро.

Во подлабоко тавче сипете го гравот, налејте вода и ставете ловоров лист. Се прелива со 30 милилитри масло и се динста на тивок оган. Префрлете го гравот во земјена чинија.

На 200 мл. масло пропржете сечкан кромид и праз, по некое време додадете една чаша вода. Скршете ја сувата пиперка, па во гравот прво додадете го пропржениот кромид, па пиперката и зачините. Добро промешајте.

На масло пропржете малку ситно сечкан лук, додадете лута пиперка и промешајте, па прелијте ја смесата во гравот. Оставете да се пече во загреана рерна на 200°C околу 20-30 минути.

ПАСТРМКА ИЛИ ЛОСОС

Состојки:

 • 400 гр пастрмка или лосос
 • свеж рузмарин
 • шери домати
 • пар компири
 • 1 лимон
 • 1 чешне лук

Подготовка:

Зачинете го рибиното филе по вкус, од двете страни. Пропржете на врело масло во кое сте додале чешне лук и гранче рузмарин. Намалете ја температурата, па свртете. Во истото масло додадете ги претходно зачинетите компири.

ДЕСЕРТ

Сега следува најубавиот дел – слатката трпеза. За десерт можете да послужите разни посни колачи кои имаат прекрасен вкус.

МЕДЕНО СРЦЕ

Состојки:

За кората:

 • 310 гр брашно
 • 310 гр шеќер
 • 260 ml кисела вода
 • 1 чаша џем од кајсии
 • 2 лажички сода бикарбона
 • 2 лажички цимет
 • 1 лажица какао

За обложување:

 • 8 лажици џем од кајсии
 • 100 гр посно чоколадо

За глазурата:

 • 100 гр посно чоколадо
 • 4 лажици масло

Подготовка:

Измешајте брашно, шеќер, цимет и какао. Одделно соединете ја киселата вода со џемот. Потоа додадете сода бикарбона, промешајте и истурете во смесата со брашно. Кога смесата убаво ќе се соедини, истурете ја смесата во калап обложен со хартија за печење и печете во загреана рерна на 200°C околу 15 минути. Готовата кора премачкајте ја со џем. Преку него изрендајте посно чоколадо. Истурете ја преостанатата смеса за кора и печете уште 15 минути. Готовиот колач прелијте го со чоколадната глазура, а ќе ја добиете кога заедно ќе ги стопите чоколадото и маслото.

ВАНИЛИЦИ


Состојки:

За тестото:

 • 400 гр меко брашно
 • 250 гр маргарин
 • 1 лажица оцет (јаболко или вино)
 • 1 лажица сок од лимон
 • 4 лажици вода

Полнење:

 • џем по вкус
 • шеќер во прав
 • ванилин шеќер

Подготовка:

Се замесува тесто од наведените состојки и се остава да отстои на ладно до следниот ден. Расукајте го тестото и со мал калап извадете ја саканата форма. Се пече во загреана рерна на 180°C, да остане бело. Изладената ванила соединете ја со џемот по вкус и валкајте во мешавина од шеќер во прав и ванилин шеќер.

СНИКЕРС БОМБИЦИ

Состојки:

 • 100 ml вода
 • 100 гр маргарин (или путер)
 • 300 гр мелени бисквити (посни)
 • 130 гр кикирики (ситно сецкани или мелени)
 • 90 гр чоколадо (посно)

Повеќе:

 • 30 гр мелени кикирики
 • мелени бисквити

Подготовка:

Исечкајте ги кикириките во блендер. Додадете шеќер во водата и ставете на тивок оган. Потоа додадете ги маргаринот и чоколадото. Варете додека сè не се стопи. Во изладениот фил додадете ги кикиритките и постепено мелените бисквити. Промешајте. Оставете да се излади околу половина час. Направете топчиња кои ќе ги виткате во бисквити и кикирики кои претходно сте ги измешале.

ПОСНА ПЛАЗМА ТОРТА СО ВИШНИ


Состојки:

За кората:

 • 250-300 гр. плазма бисквити (посните)
 • кокосово млеко

За фил:

 • 300 гр излупени вишни (може да се замрзнат)
 • 10 гр ванилин шеќер
 • 100 гр шеќер
 • 40 гр пудинг со вкус на ванила
 • 100 гр чоколадо (посно)

За II дел:

 • 60 гр шлаг
 • 100 мл млеко (кокос)
 • 20 гр излупени вишни
 • шеќер во прав (по вкус)

За декорација:

 • 100 гр шлаг
 • 250 мл млеко
 • мелена плазма

Подготовка:

Фил со вишни и шлаг: изматете го шлагот со ладно млеко. Додадете ги вишните и шеќерот во прав и убаво соединете ги состојките.

Фил со вишни и чоколадо: Во тавче се ставаат вишните, шеќерот и ванилиниот шеќер, па се ставаат да се варат. Кога сокот од вишни ќе зоврие, намалете ја температурата и варете уште 10 минути на ниска температура. Се трга од шпорет, па се меша сокот од вишни со пудингот, па се враќа во шерпата. Шерпата вратете ја на рингла и варете неколку минути, додека не се згусне филот. Потоа тргнете го од оган и додадете го чоколадото. Добро измешајте да се растопи чоколадото.

Калап 30х10см, се покрива со растеглива фолија. Одоздола наредете ред плазма бисквити кои претходно сте ги натопиле во млеко. Преку него се става топол фил со вишни и чоколадо. Потоа ред плазма бисквити кои претходно сте ги натопиле во млеко, па фил со вишни и шлаг. На крај ставете ги плазма бисквитите кои претходно сте ги натопиле во млеко. Покријте со стреч филм и оставете го колачот да се стегне преку ноќ. Следниот ден превртете го во плех и украсете по желба.

ПИТА СО АФИОН

Состојки:

 • 250 мл чај од камилица
 • 150 мл масло
 • 20 гр квасец
 • 3 лажици шеќер
 • прстофат сол
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • рендана кора од лимон
 • 500 гр брашно тип 500

За фил:

 • 300 гр мелено семе од афион
 • 3 лажици џем од шипка или кајсија
 • 3 лажици шеќер (ако не се додаде смесата со штрудла)

За декорација:

 • 3 лажици џем
 • мелени ореви

Подготовка:

Направете прво чај од камилица. Оставете да се излади, да биде млак. Потоа истурете го во сад, додадете шеќер, издробениот квасец, промешајте, па додадете 1 лажица брашно. Се соединува, па кога ќе нарасне квасецот, се ренда кората од лимон, се додава маслото, солта, ванилиниот шеќер и постепено се додава остатокот од брашното. Прво промешајте, па замесете тесто. Покријте го тестото и оставете го на топло место околу еден час.

Во мелениот афион додадете џем, малку топла вода и промешајте.

Замесете тесто, па поделете го на 3 еднакви дела. Исечете хартија за печење со големина од 20х30 см и посипете со малку брашно. Ставете го тестото на хартијата за печење и со сукало развлечете го до големината на хартијата. Со хартија за печење обложете плех со исти димензии, потоа ставете ја првата кора и прелијте со филот, па втората кора, филот, третата кора. Последната кора посипете ја со малку топла вода.

Печете ја питата во загреана рерна на 180°C околу половина час, но по 10 минути покријте ја со фолија. Готовата пита премачкајте ја со џем и посипете со мелени ореви.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!