Најдобрите мини тулумби! Рецепт со гриз, без да се готви смесата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Веројатно веќе сте пробале разни рецепти за забави и можеби веќе сте го нашле совршениот за вас, но овој не го пропуштајте. 

Експертите велат дека желбата за слатко треба да се задоволи пред крајот на денот, пред спиење, бидејќи на тој начин ќе избегнете пад на шеќерот во крвта.

Потребни состојки:

 • 360 гр брашно,
 • 140 гр гриз,
 • 2 белки,
 • 1 ванилин шеќер,
 • 2 чаши цврст јогурт (360 g),
 • екстракт од ванила,
 • 100 мл масло,
 • 1 прашок за пециво

Состојки за шербет:

 • 800 гр шеќер,
 • 500 мл вода,
 • лимон,
 • 1 ванилин шеќер

Начин на подготовка:

Најдобро е шербетот да го подготвите ден претходно, но доколку не стигнете, можете да го направите истиот ден кога ги правите тулумбите. Сварете ја водата заедно со шеќерот и откако ќе зоврие додадете ги лимонот и ванилиниот шеќер и варете уште 10 минути.

- Advertisement -

За подготовка на тестото, во сад се ставаат јогуртот, белките, маслото, ванилиниот шеќер и екстрактот од ванила и се мешаат. Додадете гриз и измешајте, а потоа брашно и прашок за пециво. Ставете го тестото во шприц за тулумби и истиснете го тестото го во врело масло.

Пржете ги тулумбите додека да добијат темно жолтеникава боја, со постојано мешање кога ќе излезат на површина. Потоа извадете ги со лажица со дупчиња и ставете ги во шербетот.

Откако ќе впијат од шербетот, извадете ги од садот и прелијте ги со остатокот од сирупот доколку има и послужете.

Извор: svetplus.com

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!