Најдобриот сендвич, МАЛ ПОРТУГАЛЕЦ: Мора да го пробате овој специјалитет!

Вреди да се проба:

Малиот Португалец не е толку мал! Под навидум незабележителната надворешност има слоеви на вкусови: тост леб, говедско или свинско месо, колбаси, шунка и сирење прелиени со сос од домати и пиво. „Најдобриот сендвич на светот“, како што го нарекуваат, потекнува од Порто. Често доаѓа на маса со помфрит и пржено јајце одозгора. Постојат и варијации со печурки, пилешко и разни зеленчуци.

Состојки:

 • 2 парчиња леб
 • 1 тенок бифтек од говедско месо
 • 1 свеж колбас
 • 1 сушен свински колбас
 • 2 парчиња шунка
 • 5 парчиња сирење
 • 1 јајце

Сос:

- Advertisement -
 • 1 лажичка маслиново масло
 • 1 лажичка маст
 • 1 мал кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 ловоров лист
 • 250 гр излупени домати
 • 400 мл супа од говедско месо
 • 1 дл вино
 • 500 мл светло пиво
 • 1 лута пиперка
 • 2 лажички ворсчестер сос
 • сол, црн пипер

Подготовка:

Загрејте маст, маслиново масло, сецкан лук и ловоров лист. По две минути додадете го кромидот и пржете околу 8 минути.

Додадете конзервирани домати и супа од говедско месо. Кога ќе зоврие, оставете го да врие околу 10 минути. Додадете ги преостанатите состојки во сосот и варете уште 10 минути. Извадете го ловоровиот лист и изматете го со миксер и оставете го сосот да врие 30 минути. Доколку е потребно, додадете малку брашно од скроб измешано со вода, а потоа додадете сол и бибер.

Во меѓувреме, испржете ги колбасите, и пржете го бифтекот во маснотијата што ја ослободуваат. На крај, лесно испржете ги парчињата шунка. Нежно испечете парчиња леб.

Ставете една кришка леб на чинија, потоа парче сирење, шунка, стек, колбаси и последното парче леб.

Пржете го јајцето, ставете го на врвот на сендвичот и покријте го со парчиња сирење, така што жолчката е уште видлива. Со лажица ставете го топлиот сос врз сендвичот за да се стопи сирењето.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!