Најдобриот рецепт за СЛАВСКА ПЧЕНИЦА: Не секоја жена ги знае овие три тајни при подготовката!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Има многу варијанти како се приготвува славската пченица, но вкусот ја дели една славска пченица со ореви од друга.

Овој рецепт е докажан со генерации, а сите што ја пробале познатата славска пченица направена по овој рецепт биле воодушевени.

- Advertisement -

Најдобриот рецепт за словенска пченица со ореви има неколку тајни во подготовката и ќе ги објасниме во следниот текст.

Сварената пченица не смее да се мие – тоа е првата тајна на совршената подготовка!

Празничната пченица, освен што има духовна вредност за семејството и гостите на гозбата, треба да биде и вкусна, за преку неа да се добијат материјални и духовни благодети.

Состојки за празничната пченица:

  • 500 гр побела пченица
  • 400 гр кристален шеќер
  • 400 гр мелени ореви
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • Половина морско оревче

Доколку не ви се допаѓа аромата на морското оревче, можете слободно да го изоставите од рецептот, иако е многу малку додаден. Важно е да се користи бела пченица и да се имаат најдобри можни јаткасти плодови, добро исчистени.

Подготовка:

Земете половина килограм пченица и исчистете ја од камчиња и плевел, истурете ја во тенџере и прелијте ја со вода, па оставете ја да преноќи. Следниот ден, потопеното зрно измијте го во неколку води за да се извади нечистотијата и ставете ја во експрес лонец да се вари.

Кога ќе се свари пченицата оставете ја да се излади и додека е млака процедете ја но не плакнете ја! Тоа е една од тајните – пченичниот скроб треба да остане со зрното.

Кога ќе го процедите зрното, додека е уште топло, измелете го во блендер, мултипрактика или мелница за месо. Не треба да се меле многу ситно, подобро е пченицата да биде крупно мелена, да има волумен. Ова е втората тајна на најдобриот рецепт за славеничка пченица.

Сè уште млаката и мелена пченица се меша со шеќерот и оревите, се додаваат кесичките ванилин шеќер и по желба половина ситно мелено морско оревче.

Мешањето на пченица, ореви и шеќер се прави рачно. Домаќинката ја меша и ја цеди смесата со рацете и прстите. Ова е третата тајна зошто ова е најдобриот рецепт за славски житарки!

На крајот славската пченица одозгора се посипува со ореви. Може да се украси така што од цели ореви се прави релјеф во облик на крст.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!