Најдобриот рецепт за ПИРОШКИ: Мора да го испробате!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Без сомнение, најдобриот рецепт за пирошки, мора да го испробате!

Состојки:

 • 700 гр брашно
 • 300 гр варен компир
 • 1 свеж квасец
 • 1 лажичка сол
 • 100 гр маргарин
 • 1 лажица зачинска сол
 • 4 жолчки
 • 250 гр млеко

Фил:

 • 200 гр рендана шунка
 • 200 гр рендан кашкавал
 • или смеса по избор, сирење и др

За пржење:

 • матена белка
 • лебни трошки
 • масло

Подготовка:

- Advertisement -

Квасецот оставете го да стаса, а компирите сварете ги па потоа испасирајте ги во пире. Од сите состојки за тестото заедно со квасецот замесете меко тесто убаво измешано. Потоа расукајте кора од тестото.

Кората насечете ја на правоаголници и врз секој правоаголник ставете дел од смесата за фил односно измешана шунка со кашкавал или фил по избор. Потоа секој правоаголник завиткајте го во ролна. Така направени додека да се пржат редете ги во сад намрсен со масло.

За пржење секоја пирошка првин извалкајте ја во белка од јајце, потоа во лебни трошки и пуштете ги во длабок сад со загреано масло. Се пржат додека не поруменат.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!