Најдобриот рецепт за ЛЕТНА МАНЏА

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Јадењето што сите го обожаваме и нема куќа која не го приготвува овој рецепт. Ова според нас е основниот и најдобриот рецепт од кој ќе бидете презадоволни. Иако изгледа несредено во чинија сепак е највкусната варијанта за брз летен ручек.

Состојки:

  • 3 пиперки
  • 3 кромида со средна големина
  • 4 поголеми домати
  • 1 мала лажица сол
  • 1 мала лажица шеќер
  • Црвен пипер
  • 1 дцл масло

Подготовка:

Исечкајте ги пиперките на парчиња, исечете го кромидот грубо на прстени и исечете го доматот на поголеми парчиња.

- Advertisement -

Загрејте тава (не масло). Кога ќе се загрее, истурете го маслото и веднаш ставете ги пиперките и пржете 5 минути на средна топлина. Сега додадете го кромидот и солот. Ова вака се пропржува во следните 5-7 минути на среден оган, а потоа додадете ги доматите.

Зголемете ја температурата малку и постојано мешајте. По само неколку минути кога ќе забележите дека кожата почнува да се одвојува од доматите и пиперките, додадете шеќер и продолжете да го вриете уште 10 минути.  Откако ќе поврие уште 10 мин, вашата летна манџа е готова и спремна за сервирање.

Послужете го како прилог на ориз или месо , но и само така да се јаде е превкусно. Во оваа комбинација природно овчо или козјо сирење е полн погодок.

Пријатен апетит! 

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!