Најдобриот рецепт за крофни: Правете ги со газирана вода и ќе бидат меки и воздушести!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Брзи, лесни и вкусни, кави што ги правеле нашите баби. За миг ќе ве вратат во детството веднаш штом ќе ги пробате.

Пред вас е рецептот за крофни кој не би сакале да го менувате, бидејќи крофните се совршени!

Подгответе го овој вкусен десерт кој им успева дури и на почетниците во кујна.

Состојки:

  • 600 гр брашно
  • 25 гр квасец
  • 1,5 дл млака вода
  • 1,5 дл газирана вода
  • 50 мл масло
  • 1 лажица шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 1 прстофат куркума
  • масло за пржење ( крофните треба да пливаат на површината)

Начин на подготовка:

- Advertisement -

Активирајте го квасецот така што во топлата вода ќе додадете квасец, шеќер и една лажица брашно, добро измешајте ги и оставете да надојде квасецот.

Потоа во нараснатиот квасец додадете масло, газирана вода, ванилин шеќер и куркума. Замесете тесто и ставете го на набрашнета работна површина. Расукајте кора од тестото и со чаша извадете кругови од тестото. Оставете ги малку да нараснат, околу 10 минути.

Во длабока шерпа загрејте го маслото за пржење. Ставајте ги оформените крофни да се пржат така што во маслото ќе ги спуштате од горната страна, која ќе ја свртите надолу кон маслото, пржете а потоа свртете ги и пржете од другата страна.

Пријатен апетит!

Извор: stil.kurir.rs

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!