Најдобриот рецепт за ДОМАШНИ КРОАСАНИ – Совршено златинести како од париска пекара!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Подготовката на домашните кроасани не мора да биде комплицирана. За само неколку часа и со неколку основни состојки, можете да постигнете совршено златен и крцкав кроасан однадвор со прекрасна мека, лесна и воздушна текстура однатре.

Печењето класични француски кроасани е повеќедневна задача со која можат да се справат само оние со големо искуство. Од многуте чекори и напори, ова е еден од оние рецепти за кои обично се потребни три или четири обиди за правилно извршување.

Но, што ако ви кажеме дека постои начин кој било, дури и почетник, може да направи совршено меки домашни кроасани за само неколку часа и да го направи тоа при првиот обид?

- Advertisement -

За разлика од класичниот начин на правење на овие француски колачи, за кои се потребни неколку дена, брзите и лесни кроасани со путер можат да се направат за само неколку часа со оваа специјална техника.

За да заштедите време, наместо да создавате напори со превиткување на тестото, во овој рецепт го сечете тестото на 12 парчиња, виткајте го во правоаголници и наредете го со путер помеѓу секој слој. Потоа оставете да се олади тестото, расукаате, исечете го и развлечете го на полукругови. Резултатот се лесни, воздушести, златни, крцкави и меки кроасани во исто време кои изгледаат и имаат вкус како штотуку да сте ги купиле во париска пекара.

Состојки:

  • 0,5 лажички сув квасец
  • 160 милилитри вода
  • 330 грама мазно брашно
  • 30 грама шеќер
  • 1 лажичка сол
  • 200 грама путер на собна температура
  • 1 поголемо јајце

Подготовка:

1. Приготвување на тестото

Во мала шолја растворете го квасецот во водата и измешајте убаво да се соедини смесата (треба да почне да создава меурчиња и да добие арома на квасец). Оставете да отстои 2 минути.

Во поголем сад додадете брашно, шеќер и сол. Истурете ја смесата од квасецот и изматете додека целосно не се соедини со брашното, стругајќи ги страните на садот (не треба да се видат суви честички од брашно). Додадете 20 грама путер во смесата од тестото и измешајте го во тестото, месете неколку секунди.

Покријте со пластична фолија и оставете да отстои 1,5 до 2 часа на собна температура додека тестото не се удвои во големина. (Забележете дека повисоката собна температура ќе го забрза процесот на ферментација и ќе предизвика тестото да расте побрзо).

Ставете го тестото на малку набрашнета површина и лесно притиснете, за да го потиснете воздухот од него. Расукајте го тестото во форма на ролат, па исечете го на 12 еднакви парчиња. Земете едно парче тесто и развлечете го во правоаголник со димензии приближно 15 x 25 cm. Нанесете голема количина путер на тестото и рамномерно распоредете го.

Земете уште едно парче тесто и развлечете го во иста големина и преклопете го во првиот дел. Нанесете голема количина путер и рамномерно распоредете. Повторете со наизменични слоеви правоаголно тесто и путер, завршувајќи со слој тесто.

Вака нареденото тесто завиткајте го со провидна фолија и оставете го во фрижидер најмалку еден час или преку ноќ да се излади целосно.

2. Обликување на тестото

Извадете го нареденото тесто и развлечете го во поголем правоаголник, приближно 25×45 cm.

Со помош на машина за пица или пак ваљак за тесто, направете 3 еднакви хоризонтални парчиња за да формирате 4 помали правоаголници, секој со големина приближно 12 x 45 cm. Секој од овие правоаголници се преполовува дијагонално за да се формираат 8 триаголници (или на почетокот веднаш исечете го тестото во цик-цак шема на 8 еднакви триаголници).

Земете го секој триаголник и цврсто виткајте го од основата на триаголникот во форма на полумесечина. Лизнете го горниот дел одоздола и ставете го кроасанот со врвот надолу на плех обложен со хартија за печење. Ова е важно затоа што ако врвот не се турка навнатре, ќе се издигне и можеби ќе се одвои од кроасанот. Повторете ја истата постапка со останатите триаголници и наредете ги на лист хартија за печење на растојание од околу 5 см.

Оставете ги кроасаните да нараснат на собна температура околу 1,5 час или на поладно место 2-3 часа. Кога ќе бидат готови, кроасаните ќе почнат да се зголемуваат и речиси ќе се удвојат.

3. Печење на кроасаните

Загрејте ја рерната на 220 степени. На секој кроасан нанесете по малку изматено јајце. Печете 10 минути на 220, а потоа намалете ја температурата на 190 и продолжете со печењето уште 12 минути додека не поруменат кроасаните и не добијат убава златинеста боја. Извадете ги кроасаните од рерна и ставете ги на решетка да се изладат најмалку 10 минути пред да ги послужите.

СОВЕТ ПЛУС:

Иако кроасаните се најдобри кога се служат свежи, на денот на печењето можете да ги чувате до 3 дена во кесичка на собна температура или до 3 месеци во замрзнувач. За повторно да станат крцкави и пувкави, само загрејте ги неколку минути во рерна на 175 степени.

Уживајте во извонредниот вкус!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!