Најдобриот начин како да подготвите домашно пушено сушено месо!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сите сме слушнале колку се штетни месото и колбасите од купечки суви производи. Затоа ви предлагаме сами да подготвите сушено пушено месо. Изберете свежо месо по желба – може да биде било какво, иако најчесто се подготвува со свинско месо.

Состојки:

  • месо по желба
  • морска сол
  • зачини по желба – црн пипер, мајчина душица, рузмарин, црвен пипер

Подготовка:

Првиот чекор е солење. Наредете го месото во сад или голема тава. Традиционално, се користи голема дрвена табла, која е поставена косо. Месото е добро солено, така што морската сол целосно го покрива во дебел слој.

- Advertisement -

За парчиња со нормална големина доволно е да остане во солта 48 часа. За поголеми парчиња, можеби ќе треба да ги чувате 3 недели, периодично менувајќи ја солта. Во овој случај, не е потребна замена на сол. Контејнерот во кој ќе го оставите соленото месо мора да се стави косо, така што течноста може да се исцеди.

Солта ја отстранува течноста од месото и за овие 48 часа ќе го намали обемот на месото за околу 30%. По овие 48 часа, солта добро се мие од месото и тоа е подготвено за пушење и сушење. Месото ја апсорбира потребната сол. Ако сакате, можете да го протриете месото со бибер или други зачини по желба. За поголеми парчиња месо потребно е да се смени солта најмалку 3 пати. Солта се менува веднаш штом старата сол се обои.

Пушењето и сушењето на месото е долг и бавен процес. Пушењето се прави во посебни простории. Просторијата мора да биде цврсто затворена за да се зачува чадот внатре, а месото да се фиксира високо, подалеку од печката. Ова е направено за да се исуши месото во ладен чад, а не во топол воздух. Целта е месото да се исуши природно. Студен е оној чад, чија температура не е поголема од 25 степени (по можност околу 20 степени).

Месото се пуши од 7 до 10 дена – по 5-6 часа на ден. Наредете на доволно растојание така што секое парче е обвиткано со чад и не ги допира другите. Кој сака посилен вкус, може да го задржи месото 10 дена.

Месото не се пуши секој ден. Пушете два последователни дена, еден ден одмор, повторно два дена пушење, еден ден одмор, итн. Во периодот кога не пушите, месото треба да се остави на проветрено место да се исуши. Инсектите нема да го нападнат затоа што е пушено и чадот ќе ги одбие. Најдобро време за пушење месо е од ноември до декември, така што има време да се исуши без замрзнување.

За добар чад, потребно е суво дрво – по можност од овошни дрвја или бука. Во печката, огнот се пали и се води сметка да не стане премногу силен. Ако се запали многу, се прска (не се поплавува) со вода така што ќе се запре пламенот. Се што ви треба е чад. Висината на која месото ќе се обеси над печката е по можност што поголема. Најмалку 1,5 метри оддалеченост од оганот до месото.

Откако ќе заврши процесот на пушење, месото се остава да се исуши на студ. Процесот на сушење трае три месеци (за помали парчиња), а за поголемите – до 6 месеци. Ако немате посебна просторија за сушење, пожелно е да го оставите месото да се исуши на таванот или на покриено место, заштитено од дожд, итн., Но доволно проветрено.

Во процесот на сушење и пушење, месото губи околу 50% од својата тежина и станува цврсто. За сервирање, исечете го на тенки, скоро проѕирни парчиња.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!