НАЈДОБРИОТ НАЧИН ДА ГО ПОДГОТВИТЕ СВИНСКОТО ФИЛЕ: Маринирано и убаво печено!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Во продолжение прочитајте како да направите вкусно месо за ручек.

Свинското месо, исто како и пилешкото, може да се подготви на различни начини, а секое е вкусно. Она што треба да го правите секој пат пред да започнете со пржење или печење месо е да го маринирате.

- Advertisement -

Маринадата го прави месото посочно и помеко, а ако состојките се направени од различни зачини, дава и посебна арома. Кога подготвувате свинско филе, покрај маринадата, важно е месото пред печењето да го премачкате со путер, бидејќи дополнително ќе го омекне.

Состојки:

  • 400 гр свинско филе
  • 1 лажичка слатка пиперка
  • 1 лажичка коријандер
  • 1 чешне лук
  • 1 лажица маслиново масло
  • 20 гр путер

Подготовка:

Зачинете го парчето месо со сол и бибер, а потоа посипете со слатка пиперка и коријандер. Додадете сецкан лук и посипете со маслиново масло. Покријте го месото со проѕирна фолија и оставете да се маринира 2 часа.

Потоа извадете ја фолијата и пропржете, од двете страни, во тавче што сте го премачкале со масло. Потоа месото ставете го на плех со хартија за печење, одозгора ставете путер врз месото и од хартијата направете чамец (подигнете ги рабовите и прицврстете) да го заобиколи месото. Се пече на 180°C околу 50 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!