Најдобриот домашен ЧОКОЛАДЕН ПРЕЛИВ за сите слатки: торти, еклери, колачи… !!!

Вреди да се проба:

Лесен рецепт за чоколаден прелив кој се прави за неколку минути и е со неверојатен вкус кога се сервира со кој било десерт.

Состојки:

  • 100 гр хопла (слатка павлака)
  • 3 лажици шеќер
  • 100 гр чоколадо за готвење

Подготовка: 

Додадете ги хоплата и шеќерот во сад со средна големина и оставете ги да зовријат на средно-тивок оган.

- Advertisement -

Додадете го чоколадото, намалете го огнот на пониска температура и веднаш изматете додека чоколадото не се измеша и се да биде изедначено. Не грижете се ако со додавање на чоколадо сосот стане потечен, тој ќе се згусне откако чоколадото убаво ќе се соедини во топлата крема. Послужете.

Совет:

Можете да го чувате во фрижидер до 7 дена, но не и во замрзнувач. За повторно загревање ставете ја количината која ви е потребна во тенџере и загревајте на тивок оган додека не се разреди. Можете да го загреете и во микробранова печка.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!