Најдобриот брз ручек: Неодолива мусака со сирење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Има денови кога само сакате ручекот да ви биде готов што е можно поскоро и не вложувате премногу труд за тоа.

Овој рецепт е решението за вас, бидејќи е едноставен и брз за подготовка, членовите на вашето семејство ќе го обожаваат или веќе го обожаваат.

Состојки:

  • 2,5 кг компири
  • 2дл млеко
  •  3дл павлака
  • 2 главици кромид
  • 50гр кашкавал
  • Ловоров лист
  • чешне лук
  •  путер
  • сол и бибер

Подготовка:

Истурете млеко во сад и додадете кромид и ловоров лист, варете 2-3 минути, потоа извадете го кромидот и ловоровиот лист и оставете го млекото да се излади. Потоа во млекото додајте павлака и посолете малку.

- Advertisement -

Исечете го кромидот на прстени и пржете го во путер. Исечете ги компирите на потенки прстени. Подлабок сад за печење премачкајте со путер. Одоздола наредете ги прстените од компирот, па додајте го пржениот кромид, па повторно наредете ги компирите и зачинете со бибер и сол. Потоа додадете млеко и павлака врз компирот.

Покријте го садот со алуминиумска фолија и ставете го во загреана рерна (180 степени) 45 минути. Потоа изрендајте го кашкавалот и вратете ја мусаката во рерна уште неколку минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!