Највкусниот ВЕГЕ рецепт за мусака без месо!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Веге рецепт за мусака кога сте расположени за рецепти без месо. Без разлика дали сте на вегетаријанска диета, ќе го обожавате овој рецепт за веге-мусака. Исклучително е вкусно.

Состојки:

 • 700гр компири
 • 1 свежа црвена пиперка
 • 2 кромида со средна големина
 • 2 чешниња лук
 • 250 гр шампињони
 • Малку путер за премачкување на калапот
 • 4 јајца
 • Сол, црвен пипер
 • 20гр пармезан
 • Чаша павлака (180-200гр.)

Подготовка:

 1. Сварете го компирот со лушпите. Ако компирот е малку поголем, може да потрае повеќе минути за да се готви. Проверете ја ситуацијата со чепкалка за заби или ражен.

Тие не смеат да бидат премногу тврди или премногу меки одвнатре
Тргнете го компирот од оган, истурете ладна вода врз него неколку пати за да  се олади прво. Излупете и исечете ги на парчиња дебели околу половина сантиметар.

2. На малку масло испржете ја исеченaта пиперка неколку минути. Додадете го кромидот и продолжете уште 5 минути, потоа додадете лук, печурки и пржете уште неколку минути додека печурките да ја ослободат течноста, која мора да се намали, а потоа тргнете ги од оган.
3. Премачкајте мал плех / калап со путер и наредете ги претходно подготвените компири. Додадете малку сол. Потоа наредете го филот со пиперка и печурки над солениот компир. Останатите варени компири наредете ги врз филот.

- Advertisement -

4. Може да подготвите прелив за мусака со млеко или павлака. Инаку рецептот има побогат и пофин со кисела павлака. Значи, измешајте јајца, сол, бибер, пармезан и павлака и прелијте ја вегетаријанската мусака и ставете ја во рерна.

5. Оваа веге-мусака се пече 45 минути на 210 C. Не користете вентилатор, но ако го користите, печете малку пократко и од време на време ѕирнете во рерната.

По печењето можете да се послужи, а убаво иде со зелена салата.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!